zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 17x

Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae / Cucurbita

Cucurbita ficifolia (Tykev fíkolistá/Dýně fíkolistá)

Pochází z tropické střední Ameriky. Patří mezi jednoletky, v tropech mezi trvalky. Dokáže dorůst délky 5 - 15m na 5tihranné lodyze. Listy mají svůj typický dlanitý 5tilaločnatý tvar podobný listům fíku, délku až 30cm a mají šedozelenou barvu. Květy jsou buď čistě samčí nebo samičí, barvy žlutooranžové. Průměr kulatého nebo oválného plodu (bobule) má asi 20cm a délka 20 - 30cm, váží 5 - 6kg a obsahuje až 500 semen. Barva může nabývat různých odstínů zelené nebo krémové a povrch je mramorovaný. Na jedné rostlině jich může být až 50ks. Dužina má bílou barvu a je vláknitá. Obsahuje plochá černá semena. Používá se jako podnož na roubování skleníkových okrusek.

Přestože pochází z tropů, daří se ji spíše při nižších teplotách, protože v zemích původu roste ve vyšších nadmořských výškách.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Pepo ficifolia

Pro hnojení v době před květem nebo plodem doporučuji:
Kristalon PLOD A KVĚT 0, 5kg / Hnojivo pro plod a květ - univerzální
za 105,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cucurbita

cenikceny již od 11,00 Kč s DPH

Existuje asi 25 druhů. Pochází z Ameriky. Najdou se zde jednoletky i víceleté rostliny s poléhavým nebo popínavým růstem. Listy jsou jednoduché nebo dlanitě dělené. Kvete zvonkovými květy v paždí listů. Plodem je bobule. Semena jsou jedlá. Existuje nepřeberné množství vypěstovaných kultivarů (tvary, barvy, velikosti).

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cucurbitaceae (Tykvovité)

Existuje asi 125 rodů s až 960 druhy. Jedná se o velmi známou čeleď díky jedlým plodům jejich rostlin. Patří sem dýně, okurky, melouny, atp. Některé plody ale neslouží ke konzumaci a dají se naopak využít k výrobě hudebních nástrojů, nádob, léků, atd. Pochází zejména z tropů Ameriky, Afriky i Asie. Stonky jsou převážně popínavé nebo plazivé či liánovité a často také ochlupené. Jedná se tedy převážně o byliny s úponkami, ale najdou se i dřevnaté druhy nebo sukuleny se stonkovou hlízou. Listy vytváří střídavé, jednoduché nebo dlanitě laločnaté. Obvykle kvetou velkými jednopohlavnými bílými nebo žlutými květy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019