zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 65x

Tropické keře : Rosopsida / Dilleniales / Dilleniaceae

Curatella (Kuráta/Kuratela)

Roste ve střední America a v okolí v podobě keře nebo nízkého stromu. Povrch je drsně ochlupený. Palisty chybí. Listy jsou drsně chlupaté a žilnatina zpeřená. Květenstvím je krátká přisedlá lata, vlastní květy jsou bílé a mají 4 - 5 kališních i korunních lístků. Plodem je měchýřek obsahující semena s blanitým pruhovaným míškem.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Curatella americana (Kuráta americká)

Roste od střední Ameriky po sever Jižní Ameriky v podobě stálezeleného keře nebo stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky 2 - 10 (i 12)m. Borka je drsná a odlupuje se. Větve jsou sukovité, křivolaké, šupinaté a v mládí ochlupené. Listy jsou střídavé, drsně ochlupené, variabilní, eliptické, vykrojené až tupé, mělce zoubkované, dlouhé (8 -) 10 - 20 (i 35)cm, široké 5 - 10 (i 15)cm, báze zakulacená až vykrojená a občas mohou mít křídlaté až 1cm dlouhé řapíky. Květenstvím je krátká lata délky 3 - 7 (i 9)cm, vlastní květy jsou oboupohlavné, bílé nebo narůžovělé, mají 5 - 8mm dlouhou stopku, 4 - 5 kališních lístků délky 6mm, korunní lístky jsou obvejčité, pravidla zoubkované, opadavé a dlouhé 5 - 7mm. Plodem je kulovitý ochlupený 2laločný měchýřek o průměru 4 - 6 (i 8)mm obsahující zpravidla 2 lesklá černá semena s bílým osemením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. americana var. pentagyna, C. cambaiba, C. glabra, C. grisebachiana


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019