zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 529x

Cibuloviny a hlízy : Magnoliopsida / Ericales / Primulaceae / Cyclamen

Cyclamen purpurascens (Brambořík nachový)

Jedná se o jediný brambořík rostoucí na sever od Alp. Patří mezi trvalky a stálezelené rostliny. Dorůstá výšky 10 - 15cm. Pod zemí vytváří kulovité korkovité hlízky. Listy mají dlouhé řapíky a široce srdčité až okrouhlé tmavězelené čepele se světlými mapami. Spodní strana je červenofialová. Kvete samostatnými květy na stoncích. Jejich barva je červená až fialová. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují mu stinné listnaté lesy, křoviny, atp. Půda by měla být lehká, kamenitá, vápnitá, bohatá na živiny.

CyclamenPurpurascens.jpg
1024 x 768 px
186.9 kB CyclamenPurpurascens2.jpg
1024 x 768 px
89.18 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. aestivum, C. breviflorum, C. clusii, C. cordifolium, C. cyclophyllum, C. deltoideum, C. europaeum, C. europaeum var. immaculatum, C. fatrense, C. floridum, C. hastatum, C. holochlorum, C. lilacinum, C. littorale, C. officinale, C. purpurascens f. album, C. purpurascens f. carmineolineatum, C. purpurascens subsp. immaculatum, C. retroflexum, C. rotundifolium, C. umbratile, C. variegatum, Cyclaminus europaea, Cyclaminus europaeus

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cyclamen

cenikceny již od 110,00 Kč s DPH

Bramboříky rostou ve střední oblastech od Španělska po Irán a také na severním kraji Afriky. Rodové jméno pochází z řeckého slova kykos = okrouhlý, točitý. Odkazuje tím na kulatý tvar hlízy nebo do spirály stáčených semeníků. Květy vyrůstají na lodyhách z centrální cibulky stejně jako listy. Dorůstá výšek 6 - 15cm. U nás je k dostání především druh C. persicum. Patří mezi chráněné rostliny.

Všem bramboříkům se daří při nižší teplotě kolem 16°C, bez přímého světla, vyšší vlhkostí a dostatkem čerstvého vzduchu bez průvanu. Přihnojujte jednou za 14 dní a zalévejte pouze do podmisky. Pokud chcete, aby vám vydržel na další rok, tak po odkvětu přestaňte zalévat až do konce jara, zastavte dále přihnojování a přemistěte ho do chladnějšího prostředí. V květnu cibuli přesaďte tak, aby horní polovina zůstala nad povrchem a začněte opět se zálivkou pro udržování vlhkého substátu. Doporučuje se stejnoměrná směs listovky, kompostu, drnovky a písku. Pokud bude květináč venku, tak jej schovejte před prvními mrazíky a na zimu začněte opět přihnojovat.

Množí se semeny. Starší hlízy také můžete rozříznout, nechat rány oschnout a pak zasadit.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020