zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 278x

Cibuloviny a hlízy : Magnoliopsida / Ericales / Primulaceae / Cyclamen

Cyclamen coum

Pochází od Černého moře. Patří mezi víceletky. Dorůstá výšky 3 - 10 (i 15)cm. Pod zemí vytváří zploštěle kulaté tmavěhnědé hlízky velikosti 0,5 - 1,5cm. Vytváří 2 - 3 řapíkaté celokrajné listy okrouhle ledvinovitého tvaru o průměru do 5cm se skvrnitou kresbou, spodní strana je načervenalá. Květy mají obvykle barvu tmavěrůžovou, jsou 5tičetné, korunní lístky dlouhé 0,8 - 1,4cm. Semeníky se spirálovitě stáčí a zavrtávají do země. Plodem je tobolka. Je zapsaný v seznamu CITES. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu polostín, dobře propustná vápenitá hlinitopísčitá vždy alespoň vlhká půda. Nesnáší kyselé půdy. Na zimu je nutné důkladné zakrytí. Je mrazuvzdorný do -28°C.

Množí se semeny, které rozšiřují mravenci.

CyclamenCoum.jpg
1024 x 768 px
233.73 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. apiculatum, C. brevifrons, C. coum f. albissimum, C. coum f. pallidum, C. coum subsp. hiemale, C. durostoricum, C. europaeum subsp. orbiculatum, C. hiemale, C. hyemale, C. kusnetzovii, C. orbiculatum, C. vernale, C. vernum var. hiemale, Cyclaminus coa, Cyclaminus coum

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cyclamen

cenikceny již od 110,00 Kč s DPH

Bramboříky rostou ve střední oblastech od Španělska po Irán a také na severním kraji Afriky. Rodové jméno pochází z řeckého slova kykos = okrouhlý, točitý. Odkazuje tím na kulatý tvar hlízy nebo do spirály stáčených semeníků. Květy vyrůstají na lodyhách z centrální cibulky stejně jako listy. Dorůstá výšek 6 - 15cm. U nás je k dostání především druh C. persicum. Patří mezi chráněné rostliny.

Všem bramboříkům se daří při nižší teplotě kolem 16°C, bez přímého světla, vyšší vlhkostí a dostatkem čerstvého vzduchu bez průvanu. Přihnojujte jednou za 14 dní a zalévejte pouze do podmisky. Pokud chcete, aby vám vydržel na další rok, tak po odkvětu přestaňte zalévat až do konce jara, zastavte dále přihnojování a přemistěte ho do chladnějšího prostředí. V květnu cibuli přesaďte tak, aby horní polovina zůstala nad povrchem a začněte opět se zálivkou pro udržování vlhkého substátu. Doporučuje se stejnoměrná směs listovky, kompostu, drnovky a písku. Pokud bude květináč venku, tak jej schovejte před prvními mrazíky a na zimu začněte opět přihnojovat.

Množí se semeny. Starší hlízy také můžete rozříznout, nechat rány oschnout a pak zasadit.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020