zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 597x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fagales / Fagaceae / Lithocarpus

Lithocarpus celebicus

Roste v jihovýchodní Asii v podobě stromu. Dorůstá výšky 10 - 33m při průměru kmene 0,3 - 1m. Borka je šedohnědá. Větve jsou šedohnědé, v mládí ochlupené. Palisty jsou dlouhé 3 - 4mm a široké 1mm. Listy jsou mírně kožovité, šedohnědé, mírně lesklé, zašpičatělé, dlouhé 8 - 20cm, široké 3 - 8cm, spodní strana přitiskle ochlupená, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 6 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Květenství může být samčí, oboupohlavné nebo smíšené, samčí květy vyrůstají po 3ks, samičí samostatně (i po 2 - 3ks). Plodenství má pohárkovité číšky na až 5mm stopce, délky 0,6 - 1cm, průměru 2 - 3cm, nažky jsou kuželovitě vejčité, hnědé, dlouhé 2 - 2,5cm a široké 1,6 - 2,3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cyclobalanus celebica, Cyclobalanus concentrica, Cyclobalanus llanosii, L. aculeatus, L. brachycladus, L. dalbertisii, L. lipacon, L. llanosii, L. mabesae, L. papuanus, Pasania aculeata, Pasania companoana, Pasania dalbertisii, Pasania papuana, Quercus brachyclada, Quercus celebica, Quercus companoana, Quercus concentrica, Quercus dalbertisii, Quercus gulliveri, Quercus lipacon, Quercus llanosii, Quercus mabesae, Quercus pseudomolucca var. papuana, Quercus sundaica, Synaedrys brachyclada, Synaedrys celebica, Synaedrys dalbertisii, Synaedrys gulliveri, Synaedrys llanosii

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Lithocarpus

Roste od Indie přes Čínu a Japonsko po jihovýchodní Asii v podobě stálezeleného stromu či keře. Rodové jméno je odvozeno z řeckých slov lithos = kámen a carpos = semeno. Povrch je v mládí žlutorezavě plstnatý nebo hvězdicovitě ochlupený. Palisty bývají opadavé. Listy vyrůstají ve spirále, jsou celokrajně (i zubaté), kožovité, okraj může být zakřivený a spodní část může být ochlupená. Květenství mohou být oboupohlavná nebo smíšená, vzpřímená, ochlupená, samčí vyváří husté latnaté i několik dm dlouhé svazky vlastní květ je zvonkovitý se 4 - 7mi laloky, 8 - 15ti tyčinkami, samičí vyrůstají samostatně nebo až po 30ks kolem vřetene, vlastní květy mají 6 laloků a 10 - 12 patyčinek na až 2cm stopce. Plodem je nažka/žalud, který je pohárkovitý, miskovitý nebo prakticky kulovitý.

Vyhovuje mu plné slunce nebo polostín a kyselá nebo neutrální dobře propustná hluboká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021