zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Cyrtostachys

Cyrtostachys loriae

Roste na Nové Guineji a Šalamounových ostrovech v podobě palmy. Dorůstá výšky do 10 - 30m při průměru kmene 11 - 30cm. Kmen je na bázi hnědošedý až bělavý, vrcholek je zelený nebo sivozelený. Listy vyrůstají po 8 - 14ti ks, jsou dlouhé 2,5 - 4,8m, pochva trubkovitá, dlouhá 112 - 1,8m, široká 25 - 68cm, řapíky jsou dlouhé 1 - 10cm, široké 3 - 5,5cm, šupinovité, vlastní lístky jsou symetrické, kožovité, vytváří 76 - 189 párů, středové jsou zašpičatělé (i vykousnuté), zelené, dlouhé 0,8 - 1,52m a široké 3,4 - 6,8cm. Květenství je dlouhé 0,43 - 1,5mm, široké do 2,5m, větvené až do 3. řádu, zelené až světležluté, má až 10cm stopku, vřeteno délky 25 - 89cm, samčí květy dlouhé 2,5 - 4mm, široké 2 - 3mm, kališní lístky dlouhé 1,2 - 2,2mm, široké 1,5 - 3mm, korunní lístky dlouhé 2 - 3mm, široké 1,2 - 2,5mm, samičí květy jsou dlouhé 2 - 6mm, široké 2,2 - 5,5mm, kališní lístky dlouhé 2,5 - 5,2mm, široké 2,1 - 6,2mm, korunní lístky jsou dlouhé 1,5 - 5,2mm a široké 1 - 5mm. Plody jsou eliptické až srpovité, zelené až černé, dlouhé 0,8 - 1,6cm, široké 4 - 5mm a obsahují eliptická až vejčitá semena délky 5 - 8mm a šířky 2 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Cyrtostachys

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste od Malajského poloostrova přes Sumatru, Borneo a Novou Guineu v podobě jednodomé mohutnější palmy. Je charakteristická zeleným hladkým kmenem s šedými vodorovnými kožovitými stopami po odumřelých listech a na bázi zpravidla vytváří mnoho adventivních kořenů. Vrchol není zelený, ale oranžový a tvoří jej listové pochvy s řapíky. Listy jsou zpeřené, mírně převislé, pochvy trubkovité, vřeteno hranaté, vlastní lístky bývají špičaté (i zakulacené) nebo s 2klaným vrcholem, spodní strana bývá světlejší, zpravidla kolem centrálního žebra ochlupené a mohou být také mezi žilkami drobně tečkované. Květenství je větvené, stopky mají křídlatou bázi, listeny prvního řádu jsou trubkovité, 2klané, listeny 2. řádu 3úhlé, ve spirále, vlastní květy mají listeny blanité, drobné, samčí květy mají 3 kýlnaté kališní listy, korunní lístky jsou 2x delší, na bázi z 1/3 srostlé, samičí květy mají stejnou velikosti anebo jsou mírně větší, mají 3 kališní taškovité kališní lístky a 3 korunní, mírně větší kališních. Plody jsou eliptické až srpovité, zpravidla černé a obsahují 1 kulovité nebo eliptické semeno. Nejznámějším druhem je C. renda.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek