zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Chamaecytisus

Chamaecytisus skrobiszewskii

Roste v jihozápadní Ukrajině v podobě keře. Dorůstá výšky 15 - 30cm. Větve jsou vystoupavé, křátce přitiskle ochlupené a hranaté. Listy mají 1cm řapíky, jsou 3četné, vlastní lístky eliptické nebo obvejčité s tupě zaobleným vrcholkem, oboustranně přitiskle ochlupené, dlouhé 1 - 1,8cm a široké 5 - 6mm. Kvete po 2 - 4ks na koncích větví bílými nebo vzácně narůžovělými květy. Plodem je hustě přitiskle ochlupený lusk délky 3 - 4,5cm a šířky 5 - 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cytisus graniticus, Cytisus leucanthus, Cytisus skrobiszewskii

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Chamaecytisus

Existuje asi 50 druhů. Vyskytují se v Evropě, severní Africe, Malé Asii a Západní Sibiři. Roste v podobě vzpřímeného nebo poléhavého keře. Dorůstá výšky 30cm. Mladé větve jsou ochlupené. Střídavé listy jsou 3četné, dlouze řapíkaté a hedvábně ochlupené. Kvete v hroznech nebo vrcholových hlávkách 5tičetnými motýlovitými obvykle žlutými květy ze 2 pysků a bíložluté pavézy. Plodem je lusk. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovuje jim plné slunce a propustná půda.

Množí se semeny nebo zelenými řízky i hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019