zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 733x

Tropické keře : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Datura

Datura metel (Durman metelový)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází Indie, roste dále v Pakistánu, tropech a subtropech Asie, středozemí, Africe a Americe v podobě vzpřímeného keře jako jednoletka. Dorůstá výšky (0,4 -) 1 - 2,5m. Větve jsou zprohýbané, zelené až černé, mohou být narůžovofialovělé, drobně ochlupené. Listy jsou eliptické až široce vejčité, dlouhé 6 - 26cm, široké 3 - 23cm, špičaté, báze tupá, asymetrická, okraj celokrajný až vykrajovaný, při rozemnutí zapáchají a řapíky jsou dlouhé 3 - 9 (i 15)cm. Květy vyrůstají po 2 - 3ks, jsou vzpřímené, dlouhé až 20cm, mají 0,5 - 2cm ochlupené stopky, kalich trubkovitý, dlouhý (5 -) 6 - 8cm, trubka má délku 4,5 - 6,5cm, je drobně ochlupená, zuby jsou nepravidelné, velké 0,8 - 1,2cm, 3úhlé, špičaté, koruna bílá až růžovofialová, trubka má délku 9,5 - 13cm, trubkovitě zvonovitá, vnější strana je mírně ochlupená, okraj má v průměru 5,5 - 8cm a 5 - 10tilaločná. Plodem je téměř převislá kulovitá trnitá (až 3 (i 4)mm dlouhé trny) až hrbolkatá tobolka šířky 3,5 - 4cm obsahující hnědá 4 - 5 (i 5,5)mm semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická zóna: 9 - 11

Synonyma: Brugmansia waymanii, D. aegyptiaca, D. alba, D. alba var. africana, D. bojeri, D. chlorantha, D. cornucopia, D. dubia, D. fastuosa, D. fastuosa var. alba, D. fastuosa var. flaviflora, D. fastuosa var. glabra, D. fastuosa var. parviflora, D. fastuosa var. rubra, D. fastuosa var. tuberculata, D. fruticosa, D. humilis, D. hummatu, D. laevis, D. metel f. pleniflora, D. metel var. dentata, D. metel var. fastuosa, D. metel var. flaviflora, D. metel var. muricata, D. muricata, D. nanakii, D. nigra, D. nilhummatu, D. timoriensis, D. waymanii

Popis rodu Datura

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste v tropické Americe v podobě jednoletého nebo krátkověkého keře. Listy jsou střídavé, řapíkaté a velké. Kvetou samostatnými velkými trubkovitě zvonovými vzpřímenými nebo převislými květy v barvách od bílé, přes růžovou a žlutou do oranžové, mají 5 tyčinek, semeníky jsou 2pouzdré, v dolní části obvykle díky přepážce 4pouzdré a intenzivně voní. Plodem je vejčitá tobolka a semena jsou zploštělá. Všechny jeho části jsou jedovaté. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyžaduje plné slunce, bohatá zálivka (ale až alespoň po mírném proschnutí), půda bohatá na živiny a polostín. Na jaře se kmínek seřízne (cca 30cm) a v průběhu roku doroste zpět do původní velikosti a bohatě kvete. V období časného podzimu přemístěte do chladné dobře osvícené místnosti s teplotou 7 - 10°C. Přesazujeme dle potřeby a to vždy na jaře.

Množí se semeny, asi 10cm řízky s 5ti očky na jaře (bez stimulátoru a spodního tepla s obtížemi) anebo odnožemi.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Solanaceae (Lilkovité)

Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022