zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 125x

Subtropické keře : Rosopsida / Bruniales / Columelliaceae

Desfontainia (Desfonténie)

Roste v od střední Ameriky po Jižní Ameriku v podobě stálezeleného keře. Větve jsou husté a propletené. Listy jsou vstřícné, tvrdé, lesklé, zpravidla trnitě zubaté a mělce laločnaté. Kvete samostatnými vrcholovými převislými květy v barvě červené nebo žluté se 2ma listenci, kalich je malý, koruna je nálevkovitá anebo trubkovitá a cípy se překrývají. Plodem je kulatá bobule.

Vyhovuje mu stín a vlhká kyselá rašelinná půda.

Množí se polodřevitými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Desfontainia fulgens

Roste v Čile a Argentině v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 3)m. Borka je šedá až hnědá. Listy jsou vstřícné, eliptické až obvejčité, s 2 - 5ti páry zubů, tmavězelené, lesklé, dlouhé 2,5 - 5,5 (i 8)cm, široké 2 - 4 (i 6)cm, spodní strana je světlejší a řapíky jsou krátké. Kvete samostatnými květy na až 1,5cm převislé stopce, kališní cípy jsou kopinaté až eliptické, tupé nebo zašpičatělé, na okraji zpravidla ochlupené, dlouhé 0,6 - 1,1cm, široké 4mm, koruna je úzce trubkovitá, červená až červenožlutá či oranžová, občas se žlutými špičkami, trubka má délku 1,5 - 4cm, cípy jsou vejčité a dlouhé 0,6 - 1cm. Plodem je dužnatá bobule o průměru do 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: D. chilensis, D. hookeri, D. ilicifolia, D. novemdentata, D. spinosa f. hookeri, D. spinosa var. chilensis, D. spinosa var. hookeri

Desfontainia spinosa (Defonténie trnitá)

Roste v Peru v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 3cm. Listy jsou vstřícné, vejčité až prakticky kulaté, zpravidla s několika trnovitými zuby nebo mělkými laloky, tmavězelené, lesklé, dlouhé do 4cm, široké 2cm, báze klínovitá a řapíky jsou dlouhé 5mm. Kvete samostatnými vrcholovými květy na 5 - 8mm stopce, kališní cípy jsou vejčité až podlouhlé, tupé nebo zašpičatělé, zpravidla ochlupené, dlouhé 3 - 6mm, koruna je červená, žlutočervená nebo oranžová, dlouhá 2,5 - 3 (i 9)cm a laloky jsou kratší trubky. Plody jsou červené.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická zóna: 8 - 9

Desfontainia splendens (Defonténie obvejčitá)

Roste od Kostariky po Bolívii v podobě keře. Borka je šedá. Listy jsou vstřícné, obvejčité, zakulacené až tupé, s několika krátkými šídlovitými zuby, podvinuté, lesklé, dlouhé 3 - 5cm, široké 1,5 - 2,5cm a báze je klínovitá. Kvete samostatnými vrcholovými květy, kalich je k bázi rozeklaný, cípy jsou čárkovité, řídce ochlupené nebo třásnité, dlouhé 4mm, koruna je krátce nálevkovitá, laloky podlouhlé, zakulacené, třásnité, červené i žluté, dlouhé 3cm, trubka má šířku 3 - 4mm a okraj má velikost do 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: D. acutangula, D. costaricensis, D. obovata, D. parvifolia, D. plowmanii, D. pulchra, D. spinosa var. acutangula, D. spinosa var. parvifolia, D. steyermarkii, Linkia splendens


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022