zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 51x

Keře : Magnoliopsida / Dipsacales / Linnaeaceae

Dipelta (Dvojštítník)

Pochází z Číny. Patří mezi opadavé vzpřímené keře. Podobá se rodu Weigela. U nás dorůstá výšky 3 - 4m. Zimní pupeny mají několik šupiny. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou vstřícné, celistvé, krátce řapíkaté, celokrajné nebo na konci zvlněně zubaté. Kvete samostatnými květy nebo v chudokvětých olistěných svazečcích po 4 - 6ti ks, kališní trubka je úzce válcovitá, okraj 5tilaločný, laloky čárkovité nebo kopinaté, krouna mírně 2pyská, nálevkovitá až trubkovitě zvonkovitá, horní pysk 2laloční, spodní 3laločný, tyčinky 4. Plodem je dužnatá nepukavá tobolka se 2mi velkými štítkovitými blanitými listeny.

Vyhovuje ji obyčejná zahradní půda, plné slunce nebo polostín.

Množí se semeny nebo zelenými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Dipelta elegans

Pochází z Číny. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky až 2m. Listy jsou eliptické, dlouhé 5 - 10cm, široké 2 - 5cm, žláznatě ochlupené, obě strany holé, horní řídce ochlupená na žilnatině a na okrají, konec špičatý, okraj celokrajný nebo v horní 1/2 řídce mělce zubatý, konec dlouze zešpičatělý. Kvete samostatnými květy nebo po 4 v chocholičnatých vrcholících v terminálních úžlabních postranních větvičkách, stopky květenství delší než řapíky, stopky květů dlouhé, řídce žláznatě ochlupené, listeny čárkovité, vyrůstají ve 2 párech, první pár úzce vejčité až kopinaté, druhé tupě vejčité, přisedlé, lem zvonkovitý, mělce rozeklaný, laloky tupé, koruna široce nálevkovitá, velká a hustě ochlupená. Plody mají velké vytrvávající štítovité listeny délky až 4cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Dipelta floribunda (Dvojštítník mnohokvětý)

Pochází z Číny. Roste v podobě mnohakmenného keře, někdy i stromu. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 6)m. Borka je žlutohnědá, papírovitě odlupčivá. Větve jsou žláznatě ochlupené červenohnědé. Listy jsou na spodní straně šedobílé, vejčitě kopinaté nebo vejčité až eliptickykopinaté, dlouhé 4 - 10cm, široké 1,5 - 6cm, horní strana ochlupená, olysávající, báze klínovitá nebo tupá, okraj celokrajný, někdy se 2 - 3mi zuby na konci, konec špičatý a řapíky dlouhé 0,6 - 1,4cm. Květy jsou vonné, seskupené do vrcholícků umístěných v terminálních úžlabních postranních krátkých větévkách, stopky květů mají délku 1cm, listeny jsou čárkovité, ochlupené, opadavé, listence ve 2 párech stejného tvaru i velikosti, kališní trubka řídce ochlupená, laloky čárkovité, stejně dlouhé, dlouhé 6 - 7mm, žláznatě ochlupené, vytrvávající, koruna růžová, při bázi válcovitá, na konci zvonkovitá, velká 3 - 4cm, mírně 2pyská, pysky vejčité až podlouhlé, dlouhé 5mm, spodní v jícnu oranžovožlutý. Plody jsou hranaté a mají 2cm listeny.

Je mrazuvzdorný.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: D. floribunda var. parviflora

Dipelta ventricosa (Dvojštítník břichatý)

Pochází z Číny. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky až 5m. Větve jsou bíle ochlupené, štětinaté. Listy jsou kopinatěeliptické nebo vejčitěkopinaté, dlouhé 5 - 15cm, protáhle zašpičatělé, obvykle řídce zubaté, na spodní straně na žilkách hustě ochlupené. Koruna je zvonkovitá, na spodní straně břichatá, dlouhá 3cm, na vnější straně růžovofialové, uvnitř bleděrůžová a oranžová, stopky jsou převislé, květy seskupené po 1 - 4 v úžlabí na konci krátkých větévek. Plody jsou ouškaté, mají 2cm široké listteny přirostlé na bázi.

Vyhovuje mu mírně kyselá půda a polostín. Vyřezávají se staré větve.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Dipelta wenxianensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Dipelta yunnanensis (Dvojštítník junanský)

Pochází z Číny. Roste v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 2 - 4m. Větve jsou 4hranné, jemně ochlupené, zimní pupeny mají 3 - 4 páry šupin. Listy jsou eliptické až široce kopinaté nebo vejčitěkopinaté, dlouhé 5 - 12cm, široké 2 - 5cm, na spodní straně kolem žilek bíle ochlupené, horní strana řídce ochlupená, centrální žebro zapuštěné, báze tupá až téměř zaoblená, okraj celokrajný nebo řídce mělce zubatý, konec zašpičatělý až dlouze zašpičatlý. Vrcholík je chocholičnatý, umístěný v terminálních úžlabních krátkých větvích, listence mají 2 páry, 1 pár menší, vejčitý, kališní lem blanitý, ochlupený, do 2/3 rozeklaný, laloky šídlovitěčárkovité, dlouhé 4 - 5mm, koruna na vnější straně bílá až růžová nebo žlutá, zvonkovitá, na bázi až trubkovitá, velká 2 - 4cm, 5tilaločná, 2pyská, v jícnu ochlupená, žlutě nebo oranžově tečkovaná. Plody jsou vejčité, ochlupené, mají 2 páry listenců, jsou vytrvávající a nápadně zvětšené.

DipeltaYunnanensis.jpg
720 x 960 px
563.92 kB DipeltaYunnanensis2.jpg
1024 x 768 px
246.87 kB DipeltaYunnanensis3.jpg
720 x 960 px
349.67 kB

Synonyma: D. ventricosa, D. yunnanensis var. brachycalyx, Viburnum ventricosa


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019