zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 918x

Bodláky : Magnoliopsida / Dipsacales / Dipsacaceae / Dipsacus

Dipsacus fullonum (Štětka planá)

Patří mezi dvouletky. Dorůstá výšky 0,7 - 1,5 (i 2)m. Lodyha je větvená, ostnitá. Prvním rokem vytváří pouze přízemní listovou růžici z obvejčitých listů s vroubkovaným okrajem. V druhém roce teprve roste do výšky se vstřícnými až 35cm dlouhými listy, lodyžní mohou být na okraji řídce ostnité. Kvete v 3 - 11cm dlouhých a 2,5 - 6cm širokých strboulech světlefialovými květy s korunou délky (1,1 -) 1,2 - 1,5 (i 1,6)cm. Plodem je světlehnědá nažka délky 4 - 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu okraje cest, křoviny, skládky, atp.

Množí se semeny.

DipsacusFullonum.jpg
720 x 960 px
534.72 kB DipsacusFullonum2.jpg
1024 x 768 px
109.08 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: D. arcimusci, D. botteri, D. carminatorius, D. divaricatus, D. fullonum f. ternatus, D. fullonum var. sylvestris, D. horridus, D. meyeri, D. mirabilis, D. morisonii, D. orsini, D. palustris, D. purpurascens, D. silvester, D. sinuatus, D. sylvestris, D. sylvestris f. albidus, D. vulgaris

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Dipsacus

Zahrnuje asi 15 druhů. Pochází z Evropy, Asie a severní Afriky. Rostliny dorůstají výšky 1 - 1,25m. Listy jsou dlouhé 20 - 40cm při šířce 3 - 6cm. U stonku vytváří kalíšek do kterého štětka shromažďuje ranní rosu. Kvete ve strboulech. U nás se vyskytuje druh D. sativus, D. fullonum a D. laciniatus.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019