zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 30x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae

Dittrichia (Ditrichie/Oman)

Rod je pojmenovaný po německém botanikovi jménem Mandred Dittrich. Je příbuzný rodu Inula, avšak úbory jsou menší, plody válcovité a pod chmýrem stažené.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Dittrichia graveolens (Oman smradlavý)

Roste ve středozemí s přesahem až do Pakistánu, zavlečený byl do USA, Asie, Afriky a Austrálie. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky do 1,3m. Listy jsou úzké, dlouhé, jemně zubaté. Kvete v úboru žlutými květy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Conyza minor, Cupularia graveolens, Erigeron graveolens, Inula brahuica, Inula graveolens, Inula quadridentata, Jacobaea graveolens

Dittrichia viscosa (Ditrichie lepkavá)

Pochází z jižní Evropy. Povrch je žláznatý a lepivý. Dorůstá výšky 0,4 - 1,5m. Lodyhy od báze dřevnatí. Přízemní listy jsou střídavé, čárkovité až dlouze lopatkovité či dlouze kopinaté, špičaté, řídce zubaté, dlouhé 3 - 7cm, široké 0,2 - 3cm, horní jsou přisedlé, 1/2objímavé a tupé (i přišpičatělé). Květenstvím je úbor, zákrov má velikost 6 - 8mm, vnější listeny dlouhé 1 - 2mm, široké 0,6mm, úzce kopinaté až úzce 3úhlé, špičaté, vzpřímené, vnitřní jsou dlouhé 3 - 8mm, široké 0,6 - 1mm, úzce kopinaté, samičí květy jazykovité, trubka má délku 4 - 4,5mm, oboupohlavné květy jsou nálevkovité, dlouhé 6 - 7,5mm, široké 1,2 - 1,5mm a zuby 3úhlé. Plodem je ochlupená prakticky válcovitá nažka délky 2 - 2,2mm a chmýr má 15 štětin délky 6mm. Vydává kafrové aroma. Existují vnitrodruhové taxony:

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Chrysocoma saxatilis, Chrysocoma verticalis, Conyza major, Cupularia viscosa, Erigeron viscosus, Inula viscosa, Inula viscosa var. mideltiana, Jacobaea viscosa


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019