zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 112x

Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena

Dracaena draco (Dračinec obrovský)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste na Kanárských ostrovech, Madeiře a Kapverdách. V přírodě narůstá velikých rozměrů a stal se největším dračincem. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 21)m, v našich podmínkách pouze 1,5m. Při dostatečném osvětlení se i u tohoto druhu obarvují okraje listů červeně. Starší listy sklání dolů. Stáří nelze zjistit z letokruhů, které nemá. Lze jej ale určit z množství rozvětvení. Každých 15 let totiž vykvétá (ne v našich podmínkách) a po odkvětu dochází k rozvětvení. První kvetení je ale již 10. rokem. Kmen je silný, stříbrošedý, vidličnatě větvený, koruna deštníkovitá. Při naříznutí roní krvavě červenou pryskyřici - tzv. dračí krev. Listy se objevují na koncích větví, jsou tuhé, mečovité, dlouhé 30 - 75cm, šedozelené, na spodní straně načervenalé. Kvete v hustě latě o délce až 75cm, vlastní květy jsou vonné, 6tičetné a zelenobílé. Plodem je kulovitá oranžovočervená bobule průměru 1 - 1,5cm. Dosud zřejmě nestaršímu druhu rostoucímu na ostrově Tenerife ve vesnici Icod de los Vinos je asi 600 let a dosahuje výšky 15m. Jedná se tak o nejstarší bylinu Země. Dalším již neexistujícím obrem ostrova byl exemlář dosahující výšky 21m a obvodu kmene 14,5. Padnul obětí vichřice v r. 1821 ve vesnici Orotava.

Vyhovuje mu plné slunce, teplo a dobře propustný substrát. Zálivka se provádí až po proschnutí substrátu. Nesnáší trvalé vlhko, protože v něm uhnívají kořeny. Hnojíme max. 2 - 3x za dobu vegetace. Zimuje ideálně při teplotách 8 - 10°C s celkovým vynecháním zálivky.

Množí se semeny, která se namočí na dobu 5ti dnů do vody o pokojové teplotě a následně se vysejí do rašelinového substrátu za teploty 20°C.

DracaenaDraco.jpg
1200 x 900 px
573.71 kB DracaenaDraco2.jpg
608 x 636 px
146.72 kB DracaenaDraco3.jpg
628 x 838 px
175.21 kB DracaenaDraco4.jpg
1136 x 852 px
195.36 kB DracaenaDraco5.jpg
540 x 720 px
111.14 kB DracaenaDraco6.jpg
540 x 720 px
85.34 kB DracaenaDraco7.jpg
720 x 540 px
92.14 kB DracaenaDraco8.jpg
1024 x 768 px
153.27 kB

Synonyma: Asparagus draco, Drakaina draco, Palma draco, Stoerkia draco, Yucca draco

Popis rodu Dracaena

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z Afriky, ale nalezenem druhy i z Asie, Střední Ameriky a Havajských ostrovů. Evidováno je zhruba 80 druhů. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Rostou v podobě stromu nebo keře. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, jsou tuhé, kožovité či měkké, řemenovité. Květy oboupohlavné, sladce voní, jsou pravidelné, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, seskupené v bohatých latách nebo hroznech, semeníky jsou přisedlé, vejčité, 3pouzdré. Plodem je 3pouzdr tobolka nebo kulovitá bobule. Semena jsou kuklovitá. Nejznámější a nejspíše i největší dracena je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.

Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severo-východní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.

Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019