zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 107x

Ovoce : Magnoliopsida / Malvales / Bombacaceae

Durio (Durian)

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Durio kutejensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Durio zibethinus (Durian cibetkový)

Pochází z tropických deštných lesů Bornea. Dorůstá výšky až 40m. Patří mezi stálezelené stromy. Listy mají tmavězelenou barvu s kožovitým lesklým povrchem. Vyrůstají střídavě, mají kopinatý tvar se zašpičatělým koncem a spodní strana je pokrytá zlatavými chloupky. Kvete ve skupinkách po 3 - 30 na silnějších větvích zvonkovými 5ticípými květy. Jejich barva může být bílá, růžová nebo zlatohnědá a velikost 5 - 7cm. Zajímavé je, že se otevírají pouze na noc. Plodem je tobolka, má vejčitý nebu kulatý tvar rozdělený na 5 chlopní. V každé se ukrývá 2 - 6 světležlutých nebo červenohnědých semen ve žluté dužnině o pudinkové hustotě. Délka se pohybuje v rozmezí 15 - 30cm, jeho stopka 10 - 20cm a váha až 8kg. Povrch je hustě pokrytý pyramidově 3- až 7-hranými hroty. Chuť má sladkou, sýrovooříškovou. Bohužel však vydává velmi nepříjemné aroma. Po utrhnutí se musí konzumovat do několika dnů. Plodit začíná ve věku 7 - 15let.

Potřebuje teplo a vlhký vzduch.

Množí se semeny.

DurioZibethinus.jpg
1127 x 845 px
145.75 kB DurioZibethinus2.jpg
1127 x 845 px
175.66 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019