zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 85x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Allamanda

Allamanda cathartica (Allamanda projímavá/Alamanda počistivá)

Pochází z Brazílie. Patří mezi stálezelené rostliny. Pokud má vyhovující podmínky, dokáže rychle nabývat výšky, v místě původu až 15m. Když bude mít omezený přísun živin a prostoru jak je tomu v pokojovém květináči, zůstává ve velikosti malého keříku. Listy vyrůstají v 4četných přeslenech nebo vstřícně, mají obvejčitý až obkopinatý tvar délky (5 -) 6 10 (i 16)cm, šířky (2 -) 3 - 4 (i 6)cm, povrch je lesklý, kožovitý, tuhý a řapík má délku 5mm. Kvete žlutými nálevkovými květy délky 8 - 12cm, průměru 8cm s doširoka rozprostřeným vrcholem s 5ti vejčitěkopinatými cípy délky 3,5cm a šířky 4cm. Plody mají vejčitý zploštělý tvar o délce 2 - 3cm opatřené měkkými ostny délky7,5mm s mnoha plochými okřídlenými semeny. Pozor, rostlina je jedovatá! Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje přímé sluneční světlo, střední zálivku po oschnutí substrátu, teplo 18 - 20°C a vyšší vzdušná vlhkost. Hnojení stačí jednou za 14 dní. Substrát by měl být lehký, dobře vydrenážovaný.

Množí se vrcholovými stonkovými řízky nebo listovými řízky.

AllamandaCathartica.jpg
1024 x 768 px
119.65 kB AllamandaCathartica2.jpg
1024 x 768 px
143.16 kB AllamandaCathartica3.jpg
1024 x 768 px
146.3 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. aubletii, A. cathartica f. salicifolia, A. cathartica var. grandiflora, A. cathartica var. hendersonii, A. cathartica var. schottii, A. cathartica var. williamsii, A. grandiflora, A. hendersonii, A. latifolia, A. linnaei, A. linnei, A. nobilis, A. salicifolia, A. wardleyana, A. williamsii, Echites salicifolius, Echites verticillatus

Popis rodu Allamanda

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Existuje vnitrodruhový taxon:

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020