zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 95x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Sapindales / Meliaceae

Ekebergia

Rodové jméno bylo vybráno na počest švédského fyzika, chemika a objevitele jménem Carl Gustaf Ekeberg (1716 - 1784). Roste na Madagaskaru a v tropické a jižní Africe v podobě dvoudomého stromu nebo keře. Listy jsou lichozpeřené, tvořené z 1 - 7mi párů lístků a vyrůstají ve spirále. Květenstvím je úžlabní vrcholičnatá lata, občas vyrůstají pod listy na bázi větví, vlastní květy jsou 4 - 5tičetné a kalich je z 1/2 rozeklaný. Plodem je dužnatá prakticky kulovitá peckovice obsahující 1 i více tvrdých semen. Nejznámějším druhem je E. capensis.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Ekebergia benguelensis

Roste v jižní Africe v podobě poloopadavého stromu. Dorůstá výšky do 13m. Borka je šedá až tmavěšedá, drsná a již ve 2 letech korkovitá. Listy jsou zpeřené, dlouhé včetně vřetena až 20cm, tvoří je 3 - 4 páry lístků, vlastní lístky jsou vstřícné až téměř vstřícné, vejčité, podlouhlé až eliptické, zakulacené, zpravidla podvinuté, modrozelené, přisedlé až téměř přisedlé, dlouhé do 9cm, široké 5cm, báze asymetrická, spodní strana je bílozelená a řapíky jsou dlouhé do 7cm. Květenstvím je bohatá hlávka nebo lata, vlastní květy jsou bílé až narůžovělé, sladce aromatické a široké 1cm. Plodem je dužnatá kulovitá růžová až červená peckovice průměru 1,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: E. arborea, E. discolor, E. fruticosa, E. nana, E. sclerophylla, E. velutina, E. welwitschii

Ekebergia capensis

Roste v jižní a východní Africe v podobě stálezeleného nebo poloopadavého dvoudomého stromu. Dorůstá výšky (7 -) 20 (i 30)m. Kmen bývá přímý, vysoký do 12m a průměru do 1m. Borka je světle hnědošedá až prakticky černá, hladká a odlupuje se v šupinách. Větve jsou v mládí krátce ochlupené. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, dlouhé až 50cm, tvoří je 3 - 7 (i 8)mi párů lístků, vlastní lístky jsou kopinaté, špičaté až zašpičatělé, lesklé, zelené, dlouhé (3 -) 6 - 13 (i 14,5)cm a široké (1,5 -) 2 - 6cm, báze je asymetrická, klínovitá až zakulacená, žilnatinu tvoří 10 - 15 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2,5 - 10cm. Květenstvím je řídká lata délky do 20cm, vlastní květy jsou jednopohlavné, samičí i samčí podobné, zpravidla 5tičetné, mají 2mm stopku, kališní lístky jsou na bázi srostlé, dlouhé 1 - 3mm, vně krátce ochlupené, korunní lístky jsou bílé (i narůžovělé nebo světle béžové), dlouhé 4 - 7mm a sladce aromatické. Plodem je dužnatá prakticky kulatá až eliptická růžová, červená nebo hnědočervená peckovice délky 1 - 2 (i 3)cm průměru 1,5cm obsahující 2 - 4 pecky.

Vyhovují ji monzunové a galeriové lesy v hlubší písčité půdě.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 9 - 11

Synonyma: Charia chevalieri, Charia indeniensis, E. buchananii, E. chevalieri, E. complanata, E. dahomensis, E. holtzii, E. indeniensis

Ekebergia pterophylla

Roste v jižní Africe v podobě stálezeleného stromu se zploštělou korunou. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 10)m. Borka je tmavěšedá, hladká nebo drsná. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, dlouhé do 12cm, tvoří je 1 - 2 páry lístků, vlastní lístky jsou eliptické, zašpičatělé, přisedlé, tmavězelené nebo modrozelené, dlouhé 2,5 - 5cm, široké 0,6 - 2,5cm, báze je zúžená a vřeteno i řapíky jsou křídlaté. Květenství je kompaktní, dlouhé 1,5 - 5cm, vlastní květy jsou bílé a sladce aromatické. Plodem je dužnatá žlutá, červená nebo černá peckovice o průměru 7 - 9mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Trichilia pterophylla

Ekebergia pumila

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022