zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 23x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae

Elaeis (Olejnice)

Do rodu Elaeis patří jen dva druhy, známější západo a středoafrická palma olejová (E. guineensis) a E. oleifera ze Střední až Jižní Ameriky od Hondurasu do severní Kolumbie a izolované ještě ve Francouzské Guayaně, Surinamu, Brazílii, Peru a Ekvádoru. Tyto izolované výskyty někteří autoři považují za pozůstatky indiánských výsadeb. Roste na vlhkých místech v blízkosti vodních toků.

Rostliny dorůstají až 30m výšky. Listy mají délku 3 - 7m. Každým rokem jich na mladých rostlinách vyrůstá až 30ks. U 10tiletých se množství snižuje na 20ks/rok. Zrání plodů trvá 5 - 6 měsíců. Jak už název napovídá, z plodů se získává palmový olej.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Elaeis guineensis (Olejnice guinejská/Palma olejná)

Pochází ze západní tropické Afriky. Dorůstá až 30m výšky. Kmen je mohutný, pokrytý starými suchými listy. Samotné zpeřené listy jsou bohatě zpeřené, ze spodní strany trnité a dosahují délku 4 - 7m. Nejdříve vyrůstají směrem šikmo vzhůru a pak se obloukem zase sklání k zemi. Skládají se z asi 160 párů lístků. Kvete malými bělavými květy, samostatně samičími a samčími. Plody mají červenooranžovou barvu, na kraji trsu přechází do až do černé. Řadí se mezi peckovice. Jinak kulovitý tvar mají mírně zdeformovaný třemi hranami. Každý trs může vážit až 25kg a může mít délku i 70cm. Z plodů se vyrábí dva druhy oleje (mají 60 - 70% tuku): jádrový palmový z jádra a z dužiny standardní palmový olej. Největším dodavatelem oleje je Malajsie - 2/3 světové produkce.

Množí se semeny.

ElaeisGuineensis.jpg
1024 x 768 px
284.51 kB

Elaeis oleifera

Pochází z latinské a Jižní Ameriky. Má spíše poléhavý až vystoupavý kmen. Květenství jsou velká, kompaktní a odděleného pohlaví, avšak vyrůstají na jediné rostlině v paždích listů. Plody jsou oranžové až jasně červené. Její plody rovněž obsahují olej, který se však využívá jen lokálně. Používá se také jako vlasová pomáda.

ElaeisOleifera.jpg
615 x 820 px
112.13 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020