zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 55x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae

Emmenopterys (Emenopterys)

Roste v Číně, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě opadavého stromu. Palisty jsou opadavé, 3úhlé a špičaté. Listy jsou vstřícné a mírně kožovité. Květenství je vrcholové, chocholičnaté až latnaté, bohaté, stopkaté, vlastní květy jsou oboupohlavné, stopkaté, aromatické, bílé nebo žluté, kališní okraj je rozeklaný téměř k bázi na 5 laloků, koruna je nálevkovitá a má 5 laloků. Plody jsou tobolkovité, válcovité, pukavé, dřevnaté a obsahují mnoho vřetenovitých zploštělých okřídlených semen. Nejznámějším druhem je E. henryi.

Vyhovuje mu plné slunce a hluboká dobře propustná půda.

Množí se dřevitými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Emmenopterys henryi (Emenopterys Henryův)

Druhové jméno bylo vybráno na počest irského botanika a sinologa jménem Augustine Henry (1857 - 1930). Roste v Číně, Myanmaru, Vietnamu a Thajsku v podobě stromu. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 45)m při průměru kmene do 1m a dožívá se věku až 1000let. Borka je tmavěšedá, šedohnědá a drsná. Větve jsou v mládí šedé nebo růžovofialové, hranaté až kulaté a silné. Palisty jsou 3úhle vejčité, špičaté a dlouhé 0,6 - 1cm. Listy jsou eliptické až vejčité, špičaté až zašpičatělé (i tupé), mohou být kožovité, lesklé, tmavězelené, při rašení bronzovočervené, dlouhé 6 - 30cm, široké 3,5 - 14,5cm, báze špičatá, klínovitá nebo tupá, spodní strana je světlejší, min. na žilkách ochlupená, žilnatinu tvoří 5 - 9 párů žilek, řapíky jsou červené až růžovofialové a dlouhé 2 - 8cm. Květenství se objevuje od 30 - 100let, má 2,5 - 5,5cm stopku, délku 0,5 - 1,8cm, šířku 0,6 - 2cm, listeny jsou opadavé, úzce 3úhlé, špičaté, dlouhé 1 - 8mm, vlastní květy jsou žluté, mají 1,5 - 5mm stopku, kalich může být drobně ochlupený, laloky jsou prakticky kulaté, ochlupené, dlouhé 2 - 2,2mm, koruna je vně drobně plstnatá, trubka má délku 1,3 - 2,3cm, laloky jsou prakticky kulaté, hustě drobně ochlupené, zakulacené a dlouhé 5 - 7mm. Plodem je tobolka délky 3 - 5cm, šířky 1 - 1,5cm a obsahuje křídlatá semena délky 6 - 8mm a šířky 1,5 - 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická zóna: 6 - 9

Synonyma: Mussaenda cavaleriei, Mussaenda mairei

Emmenopterys rehderi

Roste v Myanmaru a Thajsku.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022