zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 19x

Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Zamiaceae / Encephalartos

Encephalartos aemulans

Roste v JAR. Kmínky jsou vzpřímené, nevětvené (od báze odnožující). Dorůstá výšky do 1,5 (i 3)m při průměru kmene do 35cm. Listy jsou tuhé, lesklé, tmavězelené, dlouhé 1,5m, široké 25cm s 7 - 11cm řapíky, vlastní lístky jsou eliptické, mírně srpovité, kýlnaté, zakončené trnem, mírně podvinuté, směřují kupředu v úhlu 15 - 35°, dlouhé 12,5 - 15cm, široké 1,7cm a na konci s 1 - 3mi trny. Samičí šištice vyrůstají po 1 - 4ks, jsou plstnaté, dlouhé 35 - 41cm, široké 20 - 23cm, mají 2 - 2,5cm stopku, samčí šištice vyrůstají po 1 - 4ks, jsou vzpřímené, žluté, dlouhé 29 - 33cm, široké 14 - 18cm a mají 5 - 6cm stopku.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Encephalartos

Pochází z tropické, jižní a jihovýchodní Afriky. Roste v podobě stálezelené dvoudomé rostliny. Kmen může být podzemní až stromovitý, ale nevětvený (občas trsovitý). Listy vytvářejí terminální růžici (jako u palem, ve skutečnosti na vrcholu vyrůstají v těsné spirále), mají délku 0,6 - 6m, jsou zpeřené, v mládí zpravidla ochlupené, vlastní lístky jsou kožovité, tuhé, celokrajné, špičaté, zubaté či laločnaté z jedné nebo obou stran. samičí šištice jsou variabilní, vyrůstají po 1 - 8mi ks, samčí bývají menší a bohatší. semena jsou velká, červená, hnědá nebo žlutá a dužnatá. Všechny druhy patří do mezi chráněné druhy a jsou zapsáni v seznamu CITES I.

Vyhovuje jim plné slunce a dobře propustná půda. Nesnáší pokles teplot pod 10 - 13°C.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019