zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 27x

Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Zamiaceae / Encephalartos

Encephalartos middelburgensis

Pochází z JAR. Kmeny mohou od báze odnožovat, bývají poléhavé, mají délku 5 - 10m a průměr 35 - 45cm. Listy jsou bohaté, vzpřímené, tuhé, kýlnaté, stříbřité, dlouhé 1,2 - 1,5m, široké 7 - 10cm, řapíky jsou dlouhé 30 - 40cm, zpeřené, vlastní lístky jsou kýlnaté, špičaté, částečně se překrývají, špičaté, kožovité, celokrajné (max. s 2ma trny) a bazální bývají přeměněné na ostny. Samičí šištice vyrůstají po 1 - 6 (i 8)ti ks, jsou válcovité, zelené, nahnědlé, dlouhé 35 - 45cm, široké 17 - 20cm, krátce stopkaté, samčí šištice mírně vejčité, zelené, hnědě plstnaté, dlouhé 30 - 35cm, široké 8 - 12cm a stopky jsou dlouhé 6 - 12cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: E. eugene-maraisii subsp. middelburgens

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Encephalartos

Pochází z tropické, jižní a jihovýchodní Afriky. Roste v podobě stálezelené dvoudomé rostliny. Kmen může být podzemní až stromovitý, ale nevětvený (občas trsovitý). Listy vytvářejí terminální růžici (jako u palem, ve skutečnosti na vrcholu vyrůstají v těsné spirále), mají délku 0,6 - 6m, jsou zpeřené, v mládí zpravidla ochlupené, vlastní lístky jsou kožovité, tuhé, celokrajné, špičaté, zubaté či laločnaté z jedné nebo obou stran. samičí šištice jsou variabilní, vyrůstají po 1 - 8mi ks, samčí bývají menší a bohatší. semena jsou velká, červená, hnědá nebo žlutá a dužnatá. Všechny druhy patří do mezi chráněné druhy a jsou zapsáni v seznamu CITES I.

Vyhovuje jim plné slunce a dobře propustná půda. Nesnáší pokles teplot pod 10 - 13°C.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019