zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 115x

Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Erica

Erica arborea (Vřesovec stromovitý)

Pochází z křovin a svahů jižní Evropy, severní Afriky, Kavkazu a Malé Asie. Roste v podobě keře nebo nízkého stromu. Dorůstá výšky 1 - 4 (i 7)m a šířky až 4m s rozložitou korunou, více kmeny a často v keřovitém vzhledu. Borka je šedohnědá, odlupuje se ve svislých pruzích. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy vyrůstají ve 3 - 4četných přeslenech, jsou čárkovité, otupělé, podvinuté, vzpřímené, tmavězelené, na spodní straně žlábkovité a dlouhé 3 - 5 (i 7)mm. Květenství je latnaté, pyramidální, dlouhé 20 - 50cm, vlastní květy jsou stopkaté, opatřené 2 - 3 listenci, kalich má délku 1 - 1,5mm, je rozeklaný prakticky až k bázi na vejčité laloky, koruna je kulatě zvonkovitá, dlouhá 2,5 - 3 (i 4)mm, laloky jsou 3úhlé a tupé. Vydávají medovou vůni. Plodem je suchá hnědá vejčitěkulovitá tobolka délky 2mm obsahující semena délky 0,2 - 0,3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Arsace arborea, E. acrophya, E. arborea subsp. parviflora, E. elata, E. procera, E. scoparia, E. stylosa, Ericoides arboreum

Popis rodu Erica

cenikceny již od 68,00 Kč s DPH

Většina vřesovců pochází z jižní Afriky. Vytvářejí souvislé koberce stálezelených bochánků ozdobených velkým množstvím drobných kvítků. Některé druhy v oblasti původu mohou být ale i stromovité. Větvičky jsou tenké, prutovité. Listy jsou čárkovité, jehličkovité nebo šupinovité, větší vyrůstají v přeslenech, jsou husté a krátce řapíkaté. Květy jsou 4četné, seskupené zpravidla v koncových latách, hroznech, klasech nebo okolících, kalich je hluboce 4 - 5tidílný, zpravidla kratší korunu, koruna je zvonkovitá, trubkovitá nebo válcovitá, má 4 - 5 laloků a do 10ti tyčinek. Plodem je kulovitá tobolka. Patří mezi medonosné rostliny. Existují vnitrodruhové taxony:

Mají rádi slunná stanoviště, dobře propustnou a mírně kyselou půdu, tedy bez vápna. Proto jsou vhodné do skalek. Nemají rádi větší množství vody. Některé druhy mohou být náchylné na holomrazy. Přesazujeme je i sázíme na jaře nebo začátkem podzimu.

Množíme je vrcholovými řízky cca 7cm dlouhými v létě.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019