zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1068x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malpighiales / Erythroxylaceae / Erythroxylum

Erythroxylum coca (Rudodřev koka/Koka/Koka pravá/Kokainovník pravý)

Pochází z And na území Peru. Roste v podobě keře nebo malého stromu. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 3)m. Borka je červenohnědá. Větve jsou bohaté, téměř vzpřímené, prutovité, zploštělé, široké 1,5mm. Palisty vytrvávají, jsou dlouhé 3 - 4mm, špičaté. Listy jsou eliptické, podlouhlé nebo mírně obvejčité nebo obkopinatě podlouhlé, báze špičatá, konec zašpičatělý (vzácně zaoblený), délka dosahuje 4 - 10cm, šířka 2 - 5cm, centrální žebro je na horní straně zapuštěné, na spodní vyniklé, postranní žilky štíhlé, zřetelné z obou stran, horní strana je světlezelená, mírně lesklá, spodní mírně nahnědlá, matná a řapíky jsou dlouhé 2,5mm. Kvete po 6 - 20ti ks v paždí listů a větví, stopky květů jsou dlouhé 3 - 4mm, kalich je rozeklaný, cípy vejčité a špičaté, dlouhé 1mm, korunní lístky velké 4 - 5mm, široce eliptické, bělavé, krátce nehetnaté. Plody jsou úzce eliptické nebo dlouze vejčité. Plodem je oranžová peckovice délky 7 - 8mm a šířka 3,5 - 4mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Erythroxylon coca, E. bolivianum, E. chilpei

Popis rodu Erythroxylum

Roste v tropech a subtropech v podobě stálezelného nebo opadavého malého stromu nebo keře. Povrch bývá holý. Kmínky v mládí jsou zploštělé, zejména na koncích. Palisty se objevují mezi řapíky, jsou někdy spojené a vytrvávající. Listy jsou jednoduché, střídavé, obvykle dvouřadé, celokrajné. Kvete samostatnými květy nebo ve svazečcích, v paždí, jsou oboupohlavné, 5tičetné, kališní lístky 3úhlé, při bázi spojené, vytrvávající, korunní lístky bílé až béžovožluté nebo růžové, nehetnaté, volné, opadavé. Semeníky jsou 3 - 4 pouzdré. Plody jsou dužnaté, malé, načervenalé, peckovice s 1 semenem, semena mají tenké osemení. Nejznámějším druhem je E. coca.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019