zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 46x

Sukulenty : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Euphorbia

Euphorbia myrsinites (Pryšec myrtovitý)

Pochází ze středozemí. Patří mezi stálezelené rostliny. Dorůstá výšky 20 - 40cm a na šířku dokáže dorůst i 1m. Výhony jsou stálezelené, dlouhé, poléhavé až vystoupavé, zcela pokryté listy. Listy má střídavé, modrozelené či sivozelené, sukulentní, šupinaté, 3úhlé, na konci zašpičatělé, dlouhé 1 - 3cm. Kvete na konci jara žlutozelenými květy se žlutými srdčitými listeny. Plodem je tobolka. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovuje mu plné slunce, teplo a dobře propustný ideálně vápencový substrát. Roste na kemenitých svazích a skalách.

EuphorbiaMyrsinites.jpg
500 x 752 px
193.5 kB EuphorbiaMyrsinites2.jpg
1059 x 855 px
289.01 kB EuphorbiaMyrsinites3.jpg
1061 x 796 px
135.59 kB EuphorbiaMyrsinites4.jpg
1024 x 768 px
289.62 kB EuphorbiaMyrsinites5.jpg
1120 x 840 px
135.22 kB EuphorbiaMyrsinites6.jpg
1120 x 840 px
88.21 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Endoisila myrsinites, E. curtifolia, E. myrsinites subsp. pontica, E. pectinata, E. pontica, E. rigida, Euphorbion myrsinitum, Galarhoeus myrsinites, Murtekias myrsinites, Tithymalus myrsinites

Popis rodu Euphorbia

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pryšce jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů. Jejich forma růstu je velmi variabilní. Některé druhy se podobají kaktusům, jiné obyčejným bylinám, jiné jsou sukulentní anebo tvar jemu podobný nenajdete nikde jinde. Rostou po celém světě. Sukulentní, které jsou předmětem sbírek pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky a Madagaskaru. Všechny druhy jsou jedovaté! Existuje vnitrodruhový taxon:

Obvykle jim vyhovuje vápenitá půda.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019