zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 594x

Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Orobanchaceae / Euphrasia

Euphrasia rostkoviana (Světlík lékařský)

Roste od Evropy po Ural. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 5 - 30 (i 50)cm. Lodyha je občas větvená od báze. Listy mají vejčitý tvar s vroubkovaným okrajem a chloupky. Kvete v paždí horních listů bílými pyskatými květy délky (0,8 -) 0,9 - 1cm při rozkvětu, při odkvětu 1,1 - 1,4 (i 1,5)cm s fialovým žilkováním se žlutou skvrnou v klasu. Na kalichu i listenech se nacházejí žlaznaté chloupky. Je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu louky s nízkým porostem a písčité či hlinité vlhčí i sušší půdy bohaté na minerály. V půdě by se neměl vyskytovat vápník.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: E. agrestis, E. arguta, E. brandisii, E. capitulata, E. carniolica, E. cebennensis, E. cuprea, E. cuspidata, E. cuspidatissima, E. danica, E. ericetorum, E. exigua, E. imbricata, E. jordaniana, E. lapeyrousii, E. latifolia, E. maculata, E. minor, E. mollis, E. officinalis, E. olympica, E. parvula, E. praerostkoviana, E. pratensis, E. puberula, E. pubibunda, E. pygmaea, E. ramosa, E. sintenisii, E. soyeri, E. stricta, E. subalpina, E. transiens, E. uliginosa, E. vulgaris

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Euphrasia

Využívá se jako léčivá bylinka pro oči.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020