zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Brachypodium

Brachypodium pinnatum (Válečka prapořitá/Krytoprašník prapořitý/Mrvka prápořitá/V. prapořitá)

Pochází z Evropy s přesahem do západní Asie a střední Sibiře. Patří mezi trvalky. Roste v souvislých porostech, často s mnoha nekvetoucími výhony. Dorůstá výšky 0,6 - 1 (i 1,2)m. Po zemí vytváří výběžky. Barva je žlutozelená a kolénka na stéblu jsou ochlupená. Listy bývají ochlupené, na spodní straně mají mnoho osténkatých chlupů. Kvete ve vzpřímeném volném 2řadém klasu z dlouze vřetenovitých 6 - 12ti klásků a pluchy ývají ochlupené.

Vyhovují ji lesní okraje a světlejší lesy nebo křoviny a slunné stráně. Má ráda vápenité nebo jílovité půdy bohaté na živiny.

BrachypodiumPinnatum.jpg
681 x 908 px
488.05 kB BrachypodiumPinnatum2.jpg
681 x 908 px
478.84 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Agropyron pinnatum, Bromus pinnatus, Festuca pinnata, Tragus pinnatus, Triticum pinnatum

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Brachypodium

Pochází ze severní polokoule. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Dorůstá výšky až 2m. Kvete v hroznu s 5 - 25ti květy. Plodem je obilka.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020