zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 35x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Oleaceae

Fontanesia (Bezucha/Fontanézie)

Existují pouze 2 druhy. Jedná se o opadavé keře. Větve jsou 4hranné. Vstřícené listy mají krátké řapíky, okraj celokrajný nebo jemně pilovitý. Kvete drobnými oboupohlavnými květy v krátkých úžlabních hroznech nebo v koncových latách. Vlastní květy mají 4 kališní i okvětní lístky. Plodem je křídlatý oříšek.

Vyhovuje jim běžná zahradní dobře propustná půda a teplo.

Množí se semeny nebo zelenými řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Fontanesia fortunei (Bezucha Fortunova)

Roste ve východní Číně v podobě vzpřímeného keře o výšce 2 - 3 (i 8)m. Větve jsou tenčí, nafialovělé. Listy mají kopinatý (i vejčitý) tvar se špičkou, celokrajným okrajem, horní stana je zelená, lesklá, řapíky jsou dlouhé 1 - 3mm, celková délka je 3 - 12cm. Kvete drobnými zelenobílými nebo narůžovělými květy o průměru 3mm na 1 - 2mm stopce ve štíhlé vrcholové latě délky 2 - 6cm. Plodem je křídlatý oříšek.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: F. argyi, F. californica, F. chinensis, F. longicarpa, F. phillyreoides subsp. fortunei, F. phillyreoides var. fortunei, F. phillyreoides var. sinensis

Fontanesia phillyraeoides (Bezucha jamovcovitá)

Roste na Sicílii, Libanonu, Sýrii, Turecku (v Číně, pokud F. fortunei se bere jako poddruh) v podobě širokého opadavého keře. Dorůstá výšky 1 - 1,5 (i 3)m. Vstřícné listy mají vejčitěkopinatý až dlouze eliptický tvar, okraj je jemně pilovitý nebo pouze drsný, povrch matně zelený až šedozelený, řapíky jsou dlouhé 2 - 5mm a celková délka je 2 - 7cm. Kvete v bohatých koncových latách žlutobílými květy. Plodem je eliptický 6 - 9mm oříšek s křidélkem. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji obyčejná zahradní půda mimo přímé polední slunce. V mládí je potřeba keř chránít před mrazem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: F. angustifolia, F. phillyreoides var. longifolia, F. phillyreoides var. mediterranea

Fontanesia phillyreoides

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021