zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 730x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae

Fortunella (Kumquat/Kumkvat)

Pochází z Číny. Občas bývá nazýván jako trpasličí mandarinka. Roste v podobě stálezelených keřů nebo nízkých stromů o výšce 2,5 - 4,5m. Dobře se větví, občas se objeví malé trny. Listy mají kopinatý tvar a tmavě zelenou barvu. Kvete bílými květy. Plod má oranžovou barvu a velikost 2 - 4cm. Na každém jedinci se jich může nacházet 80 - 100ks. Je vhodný pro hydroponické pěstování.

Je vhodná pro venčení, ale musí se najít místo v závětří, protože nesnáší průvan. Půda by měla být vždy stále vlhká. Přezimuje při teplotě 3 - 10°C při minimální zálivce. Hnojí se jednou za 14 dní tekutými hnojivy pro citrusy.

Množí se vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit při teplotě 20 - 25°C. Avšak je to obtížné.

Fortunella.jpg
1110 x 833 px
227.54 kB Fortunella2.jpg
1110 x 833 px
316.18 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Fortunella hindsii (Hongkongský kumkvat)

Velikost plodů dosahuje max. 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Fortunella japonica (Kulatý kumkvat)

Velikost plodů dosahuje 2 - 3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Fortunella margarita (Oválný kumkvat/Nagami)

Patří mezi stálezelené subtropické rostliny. Pomalu rostoucí keře dorůstají výšky 2 - 4m. Střídavé listy mají lesklou tmavězelenou barvu, kopinatý tvar s pilovým okrajem a délku do 10cm. Vydávají aroma a v paždí se objevují ostny. Kvete oboupohlavnými bílými květy. Plodem je protáhlá bobule tvarem i složením podobná citrusu (také sa na něj často roubují), ale nedosahuje ani velikosti slepičího vejce, má délku 2 - 4 (i 4,5)cm, šířku 1,5 - 3cm, povrch je oranžový, aromatický, jedlý, slupka tenká, dužina je šťavnatá, nakyslá, má 4 - 5 segmentů a obsahuje 2 - 5 bílých dlouhých semen.

Vyhovuje jim teplo, půda bohatá na živiny a dostatek vody. Je mrazuvzdorný do -15°C.

FortunellaMargarita.jpg
1327 x 882 px
225.48 kB FortunellaMargarita2.jpg
1327 x 882 px
281.43 kB

Fortunella x crassifolia (Kumkvat meiwa)

Zřejmě hybrid F. japonica x F. margarita. Zpravidla beztrnný, trny jsou max. krátké a silné. Listy jsou kožovité. Plody jsou žlutooranžové, průměru 4 - 5cm a obsahují málo semen.

Je náchylnější na chlad.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021