zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 53x

Sukulenty : Magnoliopsida / Caryophyllales / Aizoaceae

Frithia

cenik ceny již od 25,00 Kč s DPH

Rostliny pocházejí z jižní Afriky z oblasti Pretorie. Celý rod F. se skládá pouze ze 2 druhů. Stejně jako u podobných rodů Fenestria a Hawortia (truncata, maughanii) jsou rostliny vybaveny tzv. okny, kterými si samy dokáží regulovat množství slunce potřebné k asimilaci a probíhající fotosyntéze. V přírodě se tedy těžko hledají, protože v písku a kamení jsou patrny pouze tyto malé plošky jednotlivých rostlin.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Frithia humilis

Rostliny pocházejí z jižní Afriky z oblasti Pretorie. Mezi sukulentáři je tato rostlina známa i pod názvem Frithia pulchra var. minor. Jak je patrno z latinského názvu humilis = nízký, rostoucí při zemi, tak tyto rostliny vytváří trsy rostlin kopírující terén. Jednotlivé trsy tvoří kyjovité lístky o průměru 5mm. Tyto lístky jsou na povrchu jakoby uťaty a tím vytváří dojem průhledných okének, kterými si regulují přívod světla potřebný k asimilaci. Kvete bílými květy o průměru 3cm.

Množí se výsevem a také vegetativně.

FrithiaHumilis.jpg
1048 x 831 px
166.99 kB FrithiaHumilis2.jpg
1133 x 845 px
173.62 kB

Synonyma: F. pulchra var. minor

Frithia pulchra

cenikceny již od 25,00 Kč s DPH

Jak napovídá druhové latinské jméno pulchra = pěkný, sličný, krásný je vztahováno ke kráse květů, které zdobí tyto rostliny. Rostliny se skládají z trsů, které jsou tvořeny kyjovitými lístky na vrchní části uťatými a připomínající okna, kterými si dokáží regulovat potřebu slunečních paprsků nutné k fotosyntéze. V přírodě jsou rostiny ponořeny do suti písku a kamení. Kvete fialovožlutým květem o průměru 3cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Rostliny se množí vegetativně, dělením jednotlivých trsů ale i výsevem drobných semen.

FrithiaPulchra.jpg
1029 x 846 px
116.79 kB FrithiaPulchra2.jpg
846 x 950 px
304.72 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021