zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 89x

Bylinky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Fumaria

Fumaria officinalis (Zemědým lékařský)

Roste v západní a střední Evropě. Patří mezi jednoletky. Na vzpřímené větvené lodyze (může být přímá, vystoupavá i popínavá) dorůstá výšky 10 - 50 (i 80)cm. Listy jsou 2x zpeřené peřenodílné. Kvete v 10 - 40květém hroznu barvu růžové až růžovočervenou či fialovou. Okvětní lístky mají vejčitý až kopinatý tvar. Plodem je ledvinovitá nažka se semeny s klíčivostí až 15let a množstvím 300 - 1600ks/1 rostlinu. Pro čistící účinky se používá v léčitelství, ale pro dobytek je jedovatý. Patří do kategorie C4a. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu písčité půdy, štěrbiny, náspy, atp.

Množí se semeny.

FumariaOfficinalis.jpg
1152 x 912 px
432.64 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: F. cirrhata, F. diffusa, F. disjuncta, F. gasparinii, F. major, F. media, F. muraliformis, F. officinalis var. elegans, F. officinarum, F. pulchella

Popis rodu Fumaria

Pochází z teplejších částí Evropy, Afriky a Asie. Největší druhová diversita je ve Španělsku a severozápadní Africe. Listy vyrůstají střídavě. Kvete oboupohlavnými květy. Nejznámějším druhem je F. officinalis.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019