zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 156x

Trvalky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Gaillardia

Gaillardia aristata (Kokarda osinatá)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Pochází z Jižní Ameriky. Dorůstá výšky 20 - 60 (i 70)cm. Patří mezi dvouletky. Listy jsou střídavé. Květenstvím je úbor o průměru 3,5 - 9cm. Plodem je nažka délky 2 - 4mm s chmýrem délky 7,5 - 9mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji suché půdu a plné slunce.

GaillardiaAristataGranda.jpg
1024 x 768 px
257.75 kB GaillardiaAristataGranda2.jpg
1024 x 768 px
288.32 kB GaillardiaAristataSunsetOrange.jpg
720 x 960 px
431.06 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: G. aristata f. monochroma, G. aristata f. tubuliflora, G. aristata var. foliacea, G. aristata var. foliosa, G. bicolor, G. bracteosa, G. hallii, G. perennis, G. richardsonii, G. roezli, G. rustica, Polatherus scaber, Virgilia grandiflora

Popis rodu Gaillardia

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Pochází ze střední a Jižní Ameriky. Existuje asi 12 druhů. Obvykle dorůstá výšky 20 - 40 (i 50)cm. Listy mají kopinatý tvar a jsou jemně chlupaté. Její květy (úbor) mají střed tvořený z velkého množství tyčinek a paprsčitých okvětních lístků, jak už je u čeledí hvězdnicovitých obvyklé. Jejich barva je červená se žlutými okraji. Je vhodná k řezu. Existuje velké množství vnitrodruhových taxonů, např.:

Vyhovuje ji každý druh půdy, lépe však sušší. Dále potřebuje plné slunce.

Množí se semeny nebo dělením trsů. Možné je i řízkování stonků nebo kořenů v srpnu a září.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022