zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 119x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Gentianales / Gelsemiaceae

Gelsemium

Patří mezi stálezelené popínavé keře nebo stromy. Listy jsou vstřícné, celokrajné, kopinaté až vejčité. Kvete v terminálních či úžlabních vrcholících s menšími listeny, vlastní květy jsou žluté, zpravidla aromatické, nálevkovité, 5tičetné, laloky vejčité až podlouhlé a mají 5 tyčinek. Plody jsou eliptické až vejčité tobolky s mnoha křídlatými zploštělými semeny.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Gelsemium elegans

Roste v Indii, Indonésii, Laosu, Malajsii, Myanmaru, Číně, Thajsku a Vietnamu v podobě ovíjivého polokeře. Dorůstá délky do 12m. Listy jsou vejčité, zašpičatělé, dlouhé 5 - 12cm, široké 2 - 6cm, báze klínovitá až zakulacená, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 1,2cm. Květenství mají špičaté listeny délky do 4mm, vlastní květy mají 3 - 8mm stopku se 2mi listenci, kališní lístky jsou vejčité délky 2,5 - 3,5mm, šířky 1,3 - 1,7mm, jsou špičaté, vzpřímené, koruna je žlutá až oranžová délky 1 - 1,9cm s 0,7 - 1cm nahnědlou skvrnitou trubkou, laloky jsou vejčité délky 5 - 9mm. Plodem je eliptická až vejčitá tobolka délky (0,4 -) 1 - 1,4cm a šířky (3 -) 6 - 8mm a obsahují mírně ledvinitá bradavičnatá částečně ochlupená semena průměru 3 - 5mm. Je jedovatá.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: G. sumatranum, Leptopteris sumatrana, Medicia elegans

Gelsemium rankinii

Roste v USA v podobě pnoucího keře. Dorůstá délky do 5m. Listy jsou prakticky kožovité, eliptické až kopinaté, celokrajné, zelené, zašpičatělé, dlouhé 3 - 8cm, široké 1 - 4cm, báze kulatá a řapíky jsou krátké. Kvete samostatnými květy nebo ve skupinách, mají kališní lístky délky 3 - 5mm špičaté, vytrvávající, koruna má délku 2 - 4cm, barvu žlutou, uprostřed oranžovou a laloky široce vejčité. Plodem je hnědozelená tobolka délky 1,4 - 2,5cm obsahující zploštělá semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: G. sempervirens var. inodorum

Gelsemium sempervirens

Roste v USA až po střední Ameriku v podobě pnoucího keře. Dorůstá délky do 5m. Listy jsou prakticky kožovité, eliptické až kopinaté, celokrajné, zelené, zašpičatělé, dlouhé 3 - 8cm, široké 1 - 4cm, báze kulatá až tupá a řapíky jsou krátké. Kvete samostatnými květy nebo ve skupinách, jsou aromatické, mají kališní lístky délky 3 - 5mm vejčitého tupého tvaru, koruna má délku 2 - 4cm, barvu žlutou, uprostřed oranžovou a laloky široce vejčité. Plodem je hnědozelená tobolka délky 1,4 - 2,5cm obsahující zploštělá semena. Existuje vnitrodruhový taxon:

GelsemiumSempervirens.jpg
797 x 1200 px
576.62 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Bignonia sempervirens, Bigonia sempervirens, G. nitidum, G. nitidum var. inodorum, Lisianthius sempervirens


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019