zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 46x

Skalničky : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Genista

Genista sagittalis (Kručinka křídlatá/Kručinečka křídlatá)

Pochází z jižní Evropy s přesahem do Německa, Rakouska a ČR. Roste v podobě kobercovitého keříku. Dorůstá výšky 10 - 25 (i 40)cm. Je nápadný svým široce křídlatým poléhavým až vystoupavým čí plazivým řídce větveným stonkem. Listů má pouze málo. Jsou ochlupené, přisedlé a vyrůstají střídavě. Mají dlouze vejčitý až eliptický úzký tvar se špičkou. Kvete žlutými květy v koncových hustých hroznech. Patří mezi chráněné druhy C1. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují mu suché trávníky, okraje lesů, železniční náspy, atp.

GenistaSagittalis.jpg
532 x 800 px
227.53 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Chamaespartium sagittale, Cytisus sagittalis, G. delphinensis, Genistella sagittalis, Genistella sagittalis subsp. delphinensis, Genistella sagittalis subsp. sagittalis, Pterospartum sagittale

Popis rodu Genista

Spadají mezi polokeře. Kručinkám vyhovuje propustná půda a plné slunce. Kvete žlutými pyskatými květy.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019