zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 31x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Rosales / Urticaceae

Girardinia (Girardinie)

Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského chemika a profesora jménem Jean Pierre Louis Girardin (1803 - 1884). Roste v Africe, Madagaskaru a Asii v podobě žahavé jednoleté až krátce vytrvalé byliny. Dorůstá výšky do 2,5m. Stonek bývá 5tihranný. Vytváří palisty. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3žilné, zubaté a laločnaté. Květenství je klasovité, jednopohlavné, samčí jsou úzké, husté, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, samičí jsou protáhlé, občas husté, vrcholičnaté, vlastní květy jsou 2 - 4četné, trubkovité s 2 - 3mi zuby na vrcholu. Plodem je nažka.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Girardinia bullosa

Roste v tropické a východní Africe.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Girardinia diversifolia

Roste od tropické Afriky přes Madagaskar, Arabský poloostrov po Indii, Čínu, Koreu, Indočínu a Dálný východ. Dorůstá výšky až 3m. Listy a květy se vaří a konzumují. Semena obsahují 10 - 12% oleje. Je zdrojem kvalitního vlákna a používá se i v místní tradiční medicíně.

Dobře snáší stín.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: G. adoensis, G. armata, G. chingianae, G. condensata, G. condensata var. adoensis, G. cuspidata subsp. grammata, G. diversifolia subsp. ciliata, G. erosa, G. erosa var. occidentalis, G. formosana, G. furialis, G. heterophylla, G. heterophylla subsp. adoensis, G. hibiscifolia, G. javanica, G. leschenaultiana, G. longispica, G. longispica subsp. conferta, G. palmata, G. palmata subsp. ciliata, G. suborbiculata subsp. grammata, G. vahlii, G. vitifolia, G. zeylanica, Urtica adoensis, Urtica buraei, Urtica condensata, Urtica diversifolia, Urtica heterophylla, Urtica lobatifolia, Urtica palmata

Girardinia palmata

Roste v Jemenu, Pakistánu, Indii, Myanmaru a Jávě jako dřevnatějící trvalka. Dorůstá výšky do 2,5m. Povrch má žahavě ochlupený. Listy jsou široce vejčité, ochlupené, dlanitě laločnaté, dlouhé 7 - 25cm, široké 6 - 15cm, laloky jsou peřenolaločnaté až pilovité, špičaté a řapík má délku 2 - 3mm. Kvete drobnými květy, samičí klas je delší než samčí, samčí kalich je 4laločný a samičí 3laločný. Plodem je vejčitá hnědočerná nažka délky 3mm a šířky 2 - 2,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022