zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae

Glebionis (Zlateň)

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Glebionis coronaria (Zlateň věncová/Kopretina věncová/Pinardie/Z. věncová různobarevná)

Roste ve středozemí, střední a jižní Evropě, ale rozšířila se i jinde. Patří mezi jednoletky až dvouletky. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,3 - 1m. Lodyha je přímá, větvená, hustě olistěná. Listy jsou střídavé, přisedlé, celkově kopinaté, 2 - 3x peřenosečné s 3úhlými úkrojky. Květenstvím je úbor průměru 3 - 6 (i 7)cm se žlutým středem, zákrov má průměr 1,3 - 1,8 (i 2)cm, vnější zákrovní listy jsou vejčité, na okraji s hnědým úzkým blanitým okrajem, vnitřní mají lem širší, zakulacený blanitý přívěsek a okvětní lístky jsou žluté. Plodem je dvoutvará nažka délky 2,5 - 3,5mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují ji okraje polí, cest, rumiště, skládky, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Buphthalmum oleraceum, Chamaemelum coronarium, Chrysanthemum breviradiatum, Chrysanthemum coronarium, Chrysanthemum coronarium subsp. discolor, Chrysanthemum coronarium var. concolor, Chrysanthemum coronarium var. discolor, Chrysanthemum coronarium var. spatiosum, Chrysanthemum coronarium var. subdiscolor, Chrysanthemum coronatum, Chrysanthemum merinoanum, Chrysanthemum roxburghii, Chrysanthemum senecioides, Chrysanthemum spatiosum, Chrysanthemum speciosum, Dendranthema coronarium, G. coronaria, G. coronaria var. discolor, G. roxburghii, Matricaria coronaria, Pinardia coronaria, Pinardia roxburghii, Pyrethrum indicum, Pyrethrum roxburghii, Xanthophthalmum coronarium

Glebionis discolor

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Glebionis segetum (Zlateň osenní)

Pochází z Evropy. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky (15 -) 20 - 60 (i 80)cm. Povrch je sivozelený. Stonek je vzpřímený, jednoduchý nebo chutě větvený. Listy jsou střídavé, podlouhlé až mírně obvejčité, dolní a střední řapíkaté, peřenoklané až peřenodílné, úkrojky pilovité, horní poloobjímavé, eliptické, prakticky celokrajné nebo asymetricky zubaté. Květenstvím je úbor se žlutým středem o průměru (1,5 -) 3 - 5,5 (i 7)cm buď samostatně nebo v řídkém chocholíku, zákrov má v průměru 1,3 - 2cm, zákrovní listeny tvoří několik řad, vnější jsou vejčité, tupé, žlutozelené s hnědým okrajem, na vrcholu blanité, vnitřní podobné s blanitým přívěskem, okvětní lístky jsou samičí a žluté. Plodem je bleděokrová válcovitá až 3boká nažka bez chmýru délky 2 - 2,5mm a má 10 žeber, nažky z jazykovitých květů jsou na bocích křídlaté. Využívá se jako výborný zdroj přírodního barviva.

Vyhovují mu okraje polí a cest a sušší lehké půdy bohaté na živiny.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Chamaemelum segetum, Chrysanthemum holophyllum, Chrysanthemum laciniatum, Chrysanthemum segetale, Chrysanthemum segetum, Chrysanthemum umbrosum, Chrysanthemum welwitschii, Leucanthemum segetum, Matricaria segetum, Pinardia segetum, Pyrethrum segetum, Pyrethrum umbrosum, Xanthophthalmum segetum, Xantophtalmum segetum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020