zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 190x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Glossopappus

Glossopappus macrotus

Roste v Alžírsku, Maroku, Tunisku, Španělsku a Portugalsku jako jednoletka. Dorůstá výšky 10 - 40 (i 60)cm. Stonek je přímý. Listy jsou střídavé, přízemní řapíkaté, obvejčité, řídce zubaté, dlouhé 2 - 4cm, lodyžní jsou přisedlé, kopisťovité a pilovité až zubaté. Květenstvím je samostatný úbor o průměru do 2 - 3 (i 4,5)cm, zákrovní listeny jsou ve 2 - 3 řadách, eliptické, na okraji s hnědé, vnitřní mají blanité křídlo, jazykovité květy jsou samičí, na vrcholu se 3mi zuby, trubkovité květy jsou oboupohlavné a také žluté. Plodem je eliptická nažka délky 2 - 2,5mm s chmýrem délky do 6mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují mu kamenitá místa, křoviny, sady a úhory.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Chrysanthemum macrotum, Coleostephus macrotus, G. chrysanthemoides, G. macrotus subsp. chrysanthemoides, G. macrotus subsp. macrotus, G. macrotus var. chrysanthemoides, G. macrotus var. concolor, G. macrotus var. discolor, G. macrotus var. macrotus, Leucanthemum macrotum

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Glossopappus

Existuje pouze 1 druh.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020