zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 78x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae

Glyptostrobus (Patisovec)

Jedná se o polostálezelené jednodomé stromy. Zimní pupeny jsou drobné. Větvičky jsou 2tvárné, vytrvalé (po více let zelené s drobnými proužky ze stomatálních teček, později rýhované) a jednoleté (krátké). Listy vyrůstají ve spirále, jsou přisedlé, také 2tvárné, na vytrvalých fertilních větvích odstávají paprsčitě, jsou šupinovité, vytrvávají 2 - 3roky. Listeny na jednoletých větvích odstávají paprsčitě, jsou šídlovité, na řezu 4hranné. Listy na jednoletých větvích mladých exemplářů bývají ve 2 řadách, jsou přisedlé, čárkovité, zploštělé, slabé a opadavé. Samčí šištice se objevují samostatně ve spirále na krátkých vzpřímených větvích se šupinovitými listy, jsou eliptické, samičí šištice jsou krátce stopkaté, prakticky hruškovité, mají 20 - 22 šupin ve spirále a obsahuje eliptická mírně zploštělá drobná semena s 1 křídlem.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Glyptostrobus europaeus (Patisovec evropský)

Vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Glyptostrobus pensilis

Přežil do dnešních dob z doby třetihor. Roste v Číně a Vietnamu v podobě stromu s kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 25 - 30m při průměru kmene do 1,2m. Dřevo je aromatické a jemné. Kořeny jsou měkké až houbovité, dobře plovoucí. Borka je hnědá až šedohnědá. Spodní větve jsou rozkladité, horní až vzpřímené. Listy jsou šupinovité, na dospělých exemplářích přisedlé, zahnuté, dlouhé 1,5 - 3mm, široké 0,4 - 0,6mm, na povrchu jsou roztroušené bílé stomatální tečky a báze je sbíhavá. Listy na jednoletých větvích svírají úhel 40 - 45°, jsou šídlovité, dlouhé 2 - 7mmm, široké 0,4 - 0,7mm a po stranách mají stomatální pruhy. Samičí šištice jsou obvejčité, dlouhé 1,4 - 2,5cm, široké 0,9 - 1,5cm, listeny jsou prakticky srostlé se šupinami, které jsou zploštělé, středové obvejčité, dlouhé 1 - 1,3cm, široké 3 - 6mm, na bázi klínovité na konci se 6 - 10ti 3úhlými zuby a obsahují hnědá eliptická až vejčitá mírně zploštělá semena délky 5 - 7mm, šířky 3 - 4mm s křídlem o velikosti 4 - 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cuprespinnata heterophylla, Cuprespinnata sinensis, Cupressepinnata heterophylla, Cupressepinnata sinensis, Cupressus nucifera, G. aquaticus, G. heterophyllus, G. sinensis, Juniperus aquatica, Sabina aquatica, Schubertia nucifera, Taxodium heterophyllum, Taxodium japonicum, Taxodium japonicum var. heterophyllum, Taxodium sinense, Thuja lavandulifolia, Thuja pensilis


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019