zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 121x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae

Guazuma (Guazuma)

Roste v tropické a subtropické Americe v podobě keře nebo stromu o výšce do 30m. Stromové druhy mohou vytvářet i vyšší kořenové náběhy. Listy jsou jednoduché, 2řadé, řapíkaté, mohou být mírně kožovité, vejčité až eliptické, zubaté a na bázi zpravidla asymetrické. Květy jsou drobné, nenápadné, oboupohlavné, stopkaté, seskupené do vrcholíků, kalich tvoří 2 - 5 zpětně stočených žlutozelených laloků, koruna je 5tičetná, žlutá až růžová, korunní lístky jsou kápovité na konci s rozeklaným jazykovitým přívěskem. Vytváří 15 tyčinek rozdělených do 5ti skupin u báze srostlých do trubičky zvonkovitého tvaru. Plodem je malá dřevitá bradavičnatá či dlouze ochlupená tobolka. Nejznámějším druhem je G. ulmifolia.

Vyhovují ji tropické lesy se suchou periodou.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Guazuma crinita

Roste v Brazílii, Peru a Bolívii v podobě stromu. Větve jsou vzpřímené, kulaté a ochlupené. Listy bývají srdčitě vejčité, asymetricky pilovité, tupé, řídce ochlupené, dlouhé 10cm, široké 5cm, na spodní straně plstnaté, báze 5tinervá a řapíky jsou dlouhé do 1,2cm. Květenství je chocholičnaté až vrcholičnaté, stopkaté, vlastní květy jsou různě stopkaté, kalich je 3dílný, cípy vejčité, korunní lístky kápovité s 3mi zoubky na vrcholu a jazýčky hluboce 2dílné. Plodem je vejčitá špičatá dřevitá ochlupená tobolka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Bubroma crinitum, G. rosea

Guazuma longipedicellata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Guazuma ulmifolia

Roste od Mexika po Argentinu a v Karibiku v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 25 (i 30)m při průměru zpravidla zkrouceného kmene 30 - 40 (i 60)cm (často vytváří více kmenů). Listy jsou střídavé, 2řadé, eliptické až kopinaté, špičaté, jemně zubaté, tmavězelené, oboustranně ochlupené, dlouhé 6 - 13 (i 15)cm, široké 2,5 - 5 (i 6)cm, na spodní straně světlejší, báze špičatá, zkosená, 3 - 7mi dlanitěžilná a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 1,2 (i 2,5)cm. Kvete malými 5tičetnými bleděžlutými květy s 2mm cípy, kalich je rezavě plstnatý s 3mi prakticky kulatými cípy v květenství o délce 2,5 - 5cm a vytváří se na spodní straně listu. Plody jsou prakticky kulaté, široké 2 - 4cm, hustě ostře hrbolkaté a obsahuje mnoho semen.

Množí se semeny, které rozšiřují netopýři.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Bubroma guasuma, Bubroma guazuma, Bubroma invira, Bubroma polybotryum, Bubroma tomentosum, Bubroma ulmifolia, Diuroglossum rufescens, G. blumei, G. burbroma, G. coriacea, G. guazuma, G. guazuma var. tomentosa, G. guazuma var. ulmifolia, G. invira, G. iuvira, G. parvifolia, G. polybotrya, G. tomentosa, G. tomentosa var. cumanensis, G. tomentosa var. monpoxensis, G. tomentosa var. parvifolia, G. ulmifolia var. glabra, G. ulmifolia var. tomentella, G. ulmifolia var. tomentosa, G. ulmifolia var. trianae, G. ulmifolia var. velutina, G. utilis, Theobroma guazuma, Theobroma tomentosum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019