zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 25x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Amaryllidaceae / Haemanthus

Haemanthus multiflorus

cenik ceny již od 103,00 Kč s DPH

Pochází z ostrova Zanzibar na východě Afriky. Kvete růžovými nitkovými rozvětvenými kvítky tvořící dohromady tvar koule o průměru 20 - 30cm.

Vyhovuje mu sušší substrát, polostín a teplo. V okamžiku žloutnutí listů přemístěte rostlinu do chladu (min. 10°C). Nemá ráda přesazování.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Haemanthus

cenikceny již od 103,00 Kč s DPH

Rodové jméno je složené z řeckých slov haima = krev a anthos = květ. Pochází z jižní Afriky. Listy má tuhé, oválné a široké vyrůstající z centrální cibule, která je umístěna hluboko v zemi. Kvete ze začátku podzimu bílými nebo červenými květy (odtud název Krvokvět) na tuhém stonku s velkým množstvím ozdobných výrazně žlutých tyčinek. Velikost květu dosahuje až 5cm. Plodem je tobolka, plody jsou bílé, oranžové, fialové nebo červené a aromatické. Je jedovatý. Nejznámějším druhem je H. albiflos.

Daří se mu na světelém místě, nikoliv však na přímém slunci. Potřebuje mírnou zálivku (snažte se ale mít substrát stále alespoň trochu vlhký) s přihnojováním. V říjnu zálivku omezte na minimum a snažte se docílit okolní teploty 12°C. Ve vegetačním období rostlině postačí standardní pokojová teplota.

Množí se dceřinými cibulemi, které zasadíte s vrcholem těsně pod povrch substrátu. Přesazjte 1x za 3 - 4 roky v zimním období v době vegetačního klidu do standardní zahradnického substrátu nebo můžete namíchat 2 díly hlinitodrnité půdy, 1 díl listovky, 1 díl kompostu, 1 díl rašeliny, 1 díl písku - pH 6.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Amaryllidaceae (Amarylkovité)

Existuje v ní 65 rodů a asi 850 druhů. Patří mezi trvalky. Vyskytují se především v tropech nebo subtropech. Jedná se o byliny, které vyrůstají z cibulek nebo oddenků. Tvoří jej staostatný stvol a saostatné zpravidlá úzké čárkovité mírně ztlustlé listy. Méně časteji nabývají tvaru kopinatého, vejčitého nebo dokonce kulatého. Kvete oboupohlavnými květy složené z 6ti okvětních lístků. Mohou být samostatné nebo ve vrcholících, okolících nebo hlávkách. Plodem je tobolka nebo bobule. Mezi nejznámější zástupce patří jarní cibuloviny: Sněženka, Bledule a Narcis, dále Amarylis, Klívie a Sloní ucho / Krvokvět.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021