zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 871x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Apiales / Araliaceae / Hedera

Hedera colchica (Perský břečťan/Břečťan kavkazský/Břečťan kolchidský)

Roste od jihovýchodní Evropy po Írán v podobě liány. Dorůstá délky 10 - 20m. Sterilní stonky tenké, fertilní tlustší (až 1cm). Větve zelené, hustě šupinatě ochlupené, přírůstky dlouhé 4 - 6cm, chlupy rezavé, listy dlouhé 6 - 25cm, obvykle celokrajné (i mírně laločnaté), na sterilních větvích bývají vejčité, báze klínovitě srdčitá až uťatá, krátce zašpičatělé, celokrajné (i 3 - 5tilaločné), na fertilních stoncích vejčité až kopinaté, kožovité, matné, zelené, holé, na spodní straně šupinatě ochlupené, žilnatina na horní straně zapuštěná, spodní vyniklá a řapíky zelené, dlouhé až do délky čepele. Květenství je hustě šupinatě ochlupené, tvoří jej 12 - 35 kulovitých samostatných okolíků (mohou být seskupené i do 3 - 8mi hroznů), stopky okolíků dlouhé 2 - 3cm, květy mají 4 - 7mm stopky, květy bývají oboupohlavné (občas pouze samčí), korunní lístky dlouhé 4 - 5mm, široké 2 - 3mm, dlouze vejčité. Plody jsou modročerné až černé, mají 2 - 5 semen a mají v průměru 0,8 - 1,3cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Roste v polostínu a ve stínu ve vlhké půdě. Základní druh je schopný u nás přezimovat.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: H. acuta, H. amurensis, H. caucasica, H. colchica f. arborescens, H. colchica f. dentata, H. colchica f. dentatovariegata, H. colchica var. arborescens, H. colchica var. dentata, H. colchica var. dentatovariegata, H. colchica var. rhomboidea, H. cordifolia, H. coriacea, H. coriacea var. dentata, H. dentata, H. helix var. colchica, H. helix var. dentata, H. helix var. roegneriana, H. regneriana, H. regneriana var. arborea, H. rhombifolia, H. roegneriana

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Hedera

cenikceny již od 45,00 Kč s DPH

Existuje 12 - 15 druhů. Domovem je západní a střední Evropa, Makaronésie, severozápadní Afrika, Kavkaz a Asie. Patří mezi stálezelné liány se vzdušnými kořínky, případně nízké keře. Vytváří vzdušné kořeny. Palisty chybí. Listy jsou střídavé, zubaté až laločnaté, kožovité a celokrajné až laločnaté. Kvete v hroznovitých okolících, kalich má 5 zubů, korunní lístky jsou oválně 3úhlé a tyčinek je 5. Plodem je bobule s 2 - 5ti semeny. Je jedovatý.

Ačkoliv se dnes pěstuje obvykle venku, v minulosti se používal i do interiérů. Nevyhovuje mu totiž dnešní obyvkle suchý vzduch v místnostech a v teplých dnech se pro něj musí hledat chladné zastíněné místo. Lze jej v případech, kdy tyto problémy nenastávají použít i pro vytvoření vnitřní zelené stěny. Zalévejte jej teprve ve chvíli, kdy zemina z vrchu oschne. Má výborné izolační vlastnosti. Dokáže Vám ušetřit až 30% tepla, pokud je s ním zeď plně pokryta.

Množí se řízkováním.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Araliaceae (Aralkovité)

Existuje asi 254 rodů a 800 druhů. Patří mezi trvalky. Listy jsou obvykle zpeřené nebo dlanité a květy drobné ve velkých latech.

Pocházejí především z tropů a to v podobě lián, dále stromů, keřů a bylin. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost a stín nebo polostín.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019