zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 54x

Skalničky : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Tuberaria

Tuberaria lignosa

Roste v jihozápadní Evropě, středozemí a severní Africe včetně kanárských ostrovů v podobě polokeře. Dorůstá výšky 20 - 30 (i 50)cm. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou široce kopinaté a řapíkaté, hvězdicovitě ochlupené, dlouhé (3 -) 5 - 7 (i 9,5)cm, široké 1 - 1,5 (i 3)cm, lodyžní listy jsou vstřícné, menší a přisedlé. Kvete žlutými květy v jednostranném hroznu či vijanu, vlastní květy mají 1 - 2,5cm stopky, kališní listy jsou dvojího typu, 2 vnější jsou čárkovité, dlouhé 0,4 - 0,6 (i 1,1)cm, 3 vnitřní široce kopinaté, dlouhé 0,9 - 1,5cm a široké 0,5 - 1cm, korunní lístky jsou dlouhé 1 - 1,5cm a semeník má jediné pouzdro. Plodem je na vrcholu ochlupená 3chopňová tobolka délky (6 -) 6,5 - 7,5 (i 8)mm a šířky 4,5 - 5mm.

Vyhovuje ji středně úrodná a vlhká dobře propustná půda a polostín.

Vyhovují ji kyselé půdy a řídké lesy s dobře propustnou půdou.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Cistus nervosus, Cistus plantaginifolius, Cistus tuberaria, Helianthemon tuberarium, Helianthemum lignosum, Helianthemum tuberaria, T. melastomatifolia, T. vulgaris, Xolantha tuberaria

Popis rodu Tuberaria

Může se jednat o jednoletky nebo trvalky. Rostou v západní a jižní Evropě. Listy vytvářejí přízemní růžici a lodyžní jsou vstřícné, párovité. Tvar je oválný, dlouhý 2 - 5cm, široké 1 - 2cm. Kvete žlutými květy s 5ti korunními lístky s červenou skvrnou u báze. Plodem je tobolka. Nejznámějším druhem je T. guttata.

Vyhovují ji suchá skalnatá místa, často v blízkosti moře.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020