zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 151x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Hibiscus

Hibiscus moscheutos (Ibišek bahenní)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Dorůstá výšky kolem 1m. Kvete na konci léta a na podzim velikými růžovými nebo narůžovělými květy. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje teplo, plné slunce, vlhkou půdu, ale na zimu pouze mírné. Na první zimu se musí schovat. Celoroční pěstování vydrží pouze některé kultivary a i u nich se doporučuje zamulčování.

HibiscusMoscheutos.jpg
717 x 960 px
419.72 kB HibiscusMoscheutos2.jpg
717 x 960 px
307.47 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Hibiscus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z teplých tropických a subtropických částí Asie, Afriky a Ameriky. Rostou v podobě dřevnatých keřů nebo malých stromů. Vynikají svými nádhernými květy složenými z velkých okvětních lístků a výraznými dlouhými tyčinkami a pestíky. Plodem je tobolka. V našich obchodech se nečasteji setkáte s druhem H. rosa-sinensis, což je bytový ibišek, venkovním ibiškem je pak H. syriacus a poslední dobou přichází do obliby také H. moscheutos (Ibišek bahenní), ze kterého se mohou pěstovat celoročně venku pouze některé kultivary. Existuje velké množství vnitrodruhových taxonů, např.:

Potřebuje slunné místo, raději ale rozptýlené světlo. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu a udržování stále vlhkého substrátu. Na zimu jej přemístěte na chladnější, ale stále světlé místo a mírně snižte zálivsku. Existují i venkovní druhy, které mohou zůstat na zahradě po celý rok. Využíváme hlinitou půdu, mladším rostlinkám přidáváme rašelinu.

Množíme semeny (u venkovních sbíráme nejlépe v únoru, mají vysoké procento klíčivosti), pak je odolnější, ale méně kvete nebo řízkováním dřevnatých větviček, které se nejprve nechají zakořenit ve vodě.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021