zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 118x

Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Pilosella

Pilosella aurantiaca (Chlupáček oranžový/Jestřábník oranžový/Jestřábník rudokvětý)

Roste ve střední Evropě. Dorůstá výšky 20 - 50 (i 65)cm. Listy mají eliptický až dlouze obkopinatý tvar, jsou bíle ochlupené, vyrůstají z přízemní růžice a mají délku 5 - 20cm a šířku 1 - 3cm. Květní stonek je obvykle bezlistý, ale je pokrytý chloupky. Na vrcholu se nachází 2 - 25 květů žlutooranžové až červené barvy. Patří mezi ohrožené druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu horské louky a okraje lesů. Půda by měla být dobře propustná.

Množí se dělením trsů nebo semeny.

PilosellaAurantiaca.jpg
720 x 960 px
512.66 kB PilosellaAurantiaca2.jpg
1214 x 910 px
105.37 kB PilosellaAurantiaca3.jpg
960 x 720 px
158.63 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Hieracium aurantiacum, Hieracium aurantiacum subsp. achnolepium, Hieracium aurantiacum subsp. carpathicola, Hieracium aurantiacum subsp. flammans, Hieracium aurantiacum subsp. hinterhuberi, Hieracium aurantiacum subsp. neriedowae, Hieracium aurantiacum subsp. porphyranthes, Hieracium aurantiacum subsp. pseudaurantiacum, Hieracium aurantiacum subsp. pyrrhophorum, Hieracium aurantiacum subsp. spanochaetium, Hieracium aurantiacum subsp. subaurantiacum, Hieracium bihariense, Hieracium brunneocroceum, Hieracium hinterhuberi, Hieracium neriedowae, Hieracium subaurantiacum, P. aurantiaca subsp. brunneocrocea, P. aurantiaca subsp. carpathicola, P. aurantiaca subsp. subaurantiaca, P. bihariensis, P. carpathicola, P. neriedowae, P. subaurantiaca

Popis rodu Pilosella

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek