zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 56x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae

Himalrandia

Roste v Afganistánu, Bhútánu, Číně, Indii, Nepálu a Pakistánu v podobě opadavého (i trnitého) keře. Větve jsou zpravidla krátké. Palisty jsou vytrvávající a 3úhlé. Listy vyrůstají vstřícně, bývají seskupené na vrcholcích větví, jsou celokrajné a prakticky přisedlé. Kvete zpravidla samostatnými květy, jsou prakticky přisedlé, oboupohlavné, kalich má 5 laloků, koruna je světlezelená až světležlutá, řepicovitá nebo nálevkovitá, uvnitř trubky ochlupená, má 5 laloků a 5 tyčinek. Plody jsou bobulovité, kulovité, nepukavé s vytrvávajícím kalich a obsahují 1 - 4 eliptická semena.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Himalrandia lichiangensis

Roste v Číně v podobě bohatě větveného keře. Dorůstá výšky 0,6 - 3m. Větve jsou silné, mírně zploštělé až kulaté a v mládí drobně ochlupené. Palisty jsou vejčité až 3úhlé, špičaté, hustě drobně ochlupené a dlouhé 2,5 - 5mm. Listy mohou být mírně kožovité, černé, obvejčité až mírně lopatkovité, špičaté nebo tupé, z obou stran ochlupené, dlouhé 1 - 6,5cm, široké 0,6 - 3,5cm, báze klínovitá až tupá, žilnatinu tvoří 3 - 5 párů žilek a řapíky jsou dlouhé max. 1mm. Květy mají ochlupený hluboce laločnatý kalich s lemem šířky 3mm, laloky jsou 3úhlé, ochlupené a špičaté, koruna je žlutá, trubka dlouhá 3mm, laloky 3úhlé až vejčité, špičaté a dlouhé 5mm. Plodem je bobule průměru 5 - 6mm obsahující 1 - 2 semena průměru 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Randia lichiangensis

Himalrandia tetrasperma

Roste v Bhútánu a Indii v podobě keře. Dorůstá výšky 0,5 - 2m. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy bývají obvejčité, tupé až přišpičatělé, dlouhé do 5cm, široké 2cm, okraje a žilky v mládí ochlupené a báze klínovitá. Kvete aromatickými květy s holým kalichem se šídlovitými laloky délky 2 - 4 (i 8)mm, koruna je zelenobílá až světležlutá, trubka má délku 0,8 - 1cm a laloky jsou dlouhé 0,7 - 1cm. Plody mají průměr 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aidia tetrasperma, Gardenia densa, Gardenia rigida, Gardenia tetrasperma, H. densa, Randia tetrasperma


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019