zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 22x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae

Holarrhena (Holarena/Holarhena)

Roste v tropické Africe a Asii v podobě opadavého stromu nebo keře. Větve bývají převislé. Listy jsou vstřícné až téměř vstřícné, jednoduché, zelené, celokrajné, krátce řapíkaté a spodní strana je světlejší. Květenstvím je husté, chocholičnaté, vrcholové anebo zdánlivě úžlabní bohatý vrcholík, listeny jsou celokrajné, čárkovité, vlastní květy jsou 5tičetné, sladce aromatické, kalich 5tilaločný, vytrvalý, kališní lístky max. na bázi srostlé, koruna nálevkovitá až řepicovitá, trubka zelenobílá, úzká a zakončená 5ti bílými laloky. Plodem je válcovitý kožovitý měchýřek s mnoha čárkovitými semeny. Při poranění bohatě roní latex.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Holarrhena congolensis

Roste v Demokratické Republice Kongo.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Holarrhena curtisii

Roste v tropické jihovýchodní a jižní Asii v podobě keře. Dorůstá výšky 0,3 -2,5m. Větve jsou šedé, s lenticelami nebo bíle tečkované, v mládí ochlupené. Listy jsou vejčité až eliptické, zašpičatělé, zakulacené nebo vykrojené, oboustranně ochlupené, dlouhé 2,3 - 9,7cm, široké 1,2 - 4,4cm, báze klínovitá nebo zakulacená, listy prvních 1 - 2 párů zpravidla prakticky kulaté, tupé nebo vykrojené, menší, s 9 - 15ti páry žilek. Květenství je vrcholové (i úžlabní), řídké, stopky s větvemi ochlupené, listeny jsou čárkovité, oboustranně ochlupené, dlouhé 2 - 5mm, vlastní květy mají 0,5 - 1,6cm stopku, kališní lístky jsou zelené, eliptické, dlouhé 2,2 - 7mm, široké 0,8 - 2mm, občas na bázi v délce 0,5mm srostlé, vně ochlupené (i žláznatě), uvnitř řídce ochlupené, koruna v poupěti dlouhá 2 - 3,4cm, trubka dlouhá 1,2 - 2,2cm, uvnitř ochlupená, laloky úzce 3úhlé, bílé, zahnuté, dlouhé 1 - 2,3cm a široké 3 - 6mm. Plodem je hnědý měchýřek délky 11 - 33cm a obsahuje semena délky 0,8 - 1,4cm s chomáčkem na vrcholu.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. angustata, H. crassifolia, H. crassifolia var. montana, H. densiflora, H. latifolia, H. pulcherrima, H. similis

Holarrhena floribunda

Roste v západní a střední Africe v podobě keře nebo stromu při průměru kmene 5 - 30cm. Dorůstá výšky 0,5 - 25m. Borka je drsná, korkovitá, podélně rýhovaná, světle šedá až tmavěhnědá, v mládí prakticky hladká a dřevo je měkké. Listy jsou vejčité až eliptické, zašpičatělé nebo špičaté, oboustranně ochlupené, dlouhé 2 - 19cm, široké 2,3 - 11cm, báze je klínovitá nebo zakulacená, řapíky jsou dlouhé 0,1 - 1cm, listy 1 - 2 párů zpravidla téměř kulaté, zakulacené nebo tupé, menší a s 5 - 14ti páry žilek. Květenství je zdánlivě úžlabní, občas vrcholové, husté, stopky a větve zprvu ochlupené, stopky dlouhé 0,5 - 1,3cm, listeny čárkovité, oboustranně ochlupené, dlouhé 1 - 2mm, vlastní listy mají 4 - 8mm stopku, kališní lístky jsou eliptické, zelené, dlouhé 1,1 - 4,4mm, široké 0,6 - 2mm, občas na bázi v délce 1mm srostlé, vně oboustranně ochlupené, trubka zelenobílá, dlouhá 6 - 9mm, vně i žláznatě ochlupená, laloky úzce 3úhlé, zahnuté, dlouhé 0,7 - 1,2cm a široké 2,2 - 3,5mm. Plodem je světlešedý až tmavěhnědý měchýřek délky 30 - 60cm, obsahuje semena délky 1,1 - 1,6cm s chomáčkem chloupků délky 4 - 6cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. africana, H. floribunda var. tomentella, H. ovata, H. wulfsbergii, Rondeletia floribunda

Holarrhena mitis

Roste na Srí Lance v podobě keře nebo stromu při průměru kmene 5 - 20cm. Dorůstá výška 4 - 15m. Větve jsou převislé, tmavě růžovofialovohnědé. Borka je hladká, bělavá a dřevo měkké. Listy jsou úzce eliptické, zašpičatělé až špičaté (i tupé), báze klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 15 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,2 - 1,5cm. Květenství bývá zdánlivě úžlabní (i vrcholové), řídké, stopky s větvemi ochlupené, stopky dlouhé 5 - 9mm, listeny čárkovité, ochlupené, dlouhé 1,1 - 2,8mm, vlastní květy mají 0,3 -1,5cm stopku, kališní lístky úzce eliptické až čárkovité, světlezelené, dlouhé 1 - 7mm, široké 0,5 - 1,8mm, na bázi mohou být v délce 1mm srostlé, oboustranně ochlupené, trubka je bílá, dlouhá 0,9 - 1,3cm, široká 0,5 - 1,5mm, vně žláznatě ochlupená, uvnitř ochlupená, laloky jsou čárkovité, bílé, dlouhé 1,1 - 1,5cm a široké 1,5 - 2,8mm. Plodem je světlešedý až tmavěhnědý měchýřek délky 30 - 45cm, obsahuje semena délky 0,6 - 1,1cm s chomáčkem chlupů délky 2,5 - 4cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Carissa mitis

Holarrhena pubescens (Holarena léčivá)

Roste v tropické Africe a Asii v podobě keře nebo stromu při průměru kmene 12 - 25cm. Dorůstá výšky 1 - 9 (i 18)m. Borka je hladká, světlešedá až téměř černá, korkovitá, v mládí ochlupená, zelená až hnědá se světlými lenticelami. Listy jsou vejčité až eliptické, špičaté nebo zašpičatělé, lesklé, tmavězelené, dlouhé (1,7 -) 10 - 22 (i 30)cm, široké (1,3 -) 5 - 10 (i 11,5)cm, báze zakulacená nebo klínovitá, spodní strana světlezelená, ochlupená, žilnatinu tvoří (5 -) 10 - 16 (i 25) párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 (i 8)mm. Květenství je zdánlivě úžlabní, aromatické, průměru 7 - 15cm, stopky s větvemi zpravidla ochlupené, stopky dlouhé 0,9 - 1,25 (i 1,7)cm, listeny čárkovité, špičaté, dlouhé 1,5 - 4,5mm, vlastní květy jsou bílé, průměru 2,5 - 5cm, kalich je dlouhý 2 - 3,5mm, kališní lístky eliptické až čárkovité, zelené, dlouhé 0,1 - 1,2cm, široké 0,5 - 1,7mm, koruna má trubku délky 0,9 - 1,9cm, vně i žláznatě ochlupená, uvnitř ochlupená, laloky bílé, dlouhé 1 - 3cm a široké 3 - 8mm. Plodem je tmavězelený, později světlehnědý měchýřek délky 20 - 37 (i 40)cm, šířky 0,5 - 0,9 (i 1)cm, obsahuje mnoho semen délky 0,9 - 1,25 (i 1,6)cm s chomáčkem chloupků délky 2,5 - 4,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická zóna: 10

Synonyma: Chonemorpha antidysenterica, Chonemorpha pubescens, Echites adglutinatus, Echites antidysentericus, Echites pubescens, Elytropus pubescens, H. antidysenterica, H. antidysenterica var. macrantha, H. antidysenterica var. pubescens, H. codaga, H. febrifuga, H. fischeri, H. glaberrima, H. glabra, H. macrocarpa, H. malaccensis, H. perrotii, H. pierrei, H. tettensis, H. villosa, Nerium sinense, Physetobasis macrocarpa


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022