zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 176x

Užitkové / Technické : Liliopsida / Poales / Poaceae / Hordeum

Hordeum jubatum (Ječmen hřívnatý)

cenik ceny již od 25,00 Kč s DPH

Roste na severu Severní Ameriky a místy na severovýchodě Sibiře jako trvalka v trsech. Dorůstá výšky 0,3 - 0,5 (i 1)m. Listy jsou ochlupené, světle zelené a dlouhé až 15 (i 20)cm. Kvete lesklém zpravidla ohnutém lichoklasu, v kultuře je květenství převislé, dlouhé 10 - 15cm s 3 - 6cm dlouhými osinami a sterilní klásky mají až 3mm stopku. Každá rostlina dokáže vyprodukovat až 200 eliptických žlutohnědých semen.

Dokáže růst i na zasolených půdách s pH 6,4 - 9,5. Vyhovuje mu plné slunce, suchá a propustná půda.

Množí se semeny.

HordeumJubatum.jpg
532 x 800 px
312.2 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 5 - 10

Synonyma: Critesion adscendens, Critesion geniculatum, Critesion jubatum, Critesion jubatum subsp. jubatum, Elymus jubatus, H. adscendens, H. caespitosum, H. jubatum subsp. intermedium, H. jubatum var. caespitosum, H. jubatum var. normale, H. jubatum var. pampeanum, H. jubatum var. tomentellum, H. pampeanum, H. pubiflorum var. pampeanum

Popis rodu Hordeum

cenikceny již od 25,00 Kč s DPH

Roste v teplejších částech mírného pásu severní polokoule, Jižní Ameriky a také jižní Afriky jako jednoletka nebo trvalka, pěstuje se ale např. i v Norsku, Sibiři, Tibetu a Andách. Lisy jsou zelené až modrozelené. Kvete v lichoklasu z přisedlých klásků. Plodem je obilka. Pro komerční užití se využívá druhu H. vulgare. Využívá se především jako krmivo, dále pak v pivovarnictví a potravinářství (např. jak kroupy do polévky).

Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
DONATE / příspěvek na provoz stránek         Instagram         © Aleš Kyral 2007 - 2023