zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 607x

Užitkové / Technické : Liliopsida / Poales / Poaceae / Hordeum

Hordeum murinum (Ječmen myší)

Pochází z jižní Evropy. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 40 (i 60)cm. Listy jsou dlouhé až 20cm, zašpičatělé. Květenstvím je klas délky 10cm. Plodem je obilka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyskytuje se především v pobřežních oblastech. U nás roste při okrajích cest, skládkách, rumíštích i kompostech.

HordeumMurinum.jpg
592 x 911 px
113.55 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Critesion murinum, H. boreale, H. coleophorum, H. delphicum, H. depilatum, H. dilatatum, H. elongatum, H. flexicaule, H. hohenackeri, H. microcladum, H. murinum f. montanum, H. murinum subsp. montanum, H. murinum subsp. setariurum, H. murinum var. glaucescens, H. murinum var. leptostachys, H. murinum var. majus, H. murinum var. simulans, H. neglectum, H. pseudomurinum, H. rubens, H. vaginatum, Zeocriton murinum

Popis rodu Hordeum

cenikceny již od 13,00 Kč s DPH

Může se jednat o jednoletky i trvalky. Pochází z teplejších částí severní polokoule, Jižní Ameriky a také jižní Afriky. Pěstuje se ale např. i v Norsku, Sibiři, Tibetu a Andách. Kvete v klasu. Plodem je obilka. Pro komerční užití se využívá druhu H. vulgare. Využívá se především jako krmivo, dále pak v pivovarnictví a potravinářství (např. jak kroupy do polévky).

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019