zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 42x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Hoya

Hoya acuminata

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Pterostelma acuminata

Popis rodu Hoya

Existuje více než 300 druhů. Jedná se o rychle rostoucí liánu, polokeř až keř původem z Číny, Indie, Malajsie až Austrálie. Dorůstá výšky 0,3 - 3m. Kořeny jsou ztlustlé. Tvoří tuhé, masité, tmavě zelené listy. Květy jsou 5tičetné, seskupené v úžlabních (i terminálních) okolících, kalich mají malý, korunu masitou, kulovitou až zvonkovitou a vydávají dojem vosku. Pro voskovku je nutné vytvořit nějakou konstrukci, po které se bude moci pnout. Můžeme použít např. proutěný košík s vysokým uchem.

Má ráda mírnou zálivku na přímém slunci (nutné pro kvetení) a vyšší vlhkost. Pozor na přesazování. Dalo by se říci, že čím starší rostlina, tím méně přesazování. Vydatně hnojíme 1x za dva týdny do rozkvětu.

Množíme oddělením listu pokud možno s dalším listovým pupenem. Poté umístíme pod sklo nebo do polyethylenového sáčku. Můžeme použít také stonkový řízek s 1 párem listů. V čistém perlitu zakoření za 3 - 4 týdny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022