zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 12x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Hoya

Hoya affinis

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Hoya

Roste v Číně, Indii, Malajsii, Nové Guineji a Austrálii v podobě liánovitého rozložitého keře. Dorůstá výšky 0,3 - 3m. Kořeny jsou tlusté. Listy jsou tuhé, masité, tmavě zelené, lesklé. Květenstvím je úžlabní (i terminálních) okolík, vlastní květy jsou 5tičetné, kalich je malý, koruna masitá, kulovitá až zvonkovitá, hvězdicovitá a voskovitého vzhledu.

Má ráda mírnou zálivku na přímém slunci, raději s rozptýleným světlem (nutné pro kvetení), rašelinný substrát a vyšší vlhkost (zaléváme ale až po proschnutí substrátu na povrchu). Pozor na přesazování. Dalo by se říci, že čím starší rostlina, tím méně přesazování. Vydatně hnojíme 1x za dva týdny do rozkvětu. Vyhovuje ji teplota 16 - 19°C. Pro voskovku je nutné vytvořit nějakou konstrukci, po které se bude moci pnout. Můžeme použít např. proutěný košík s vysokým uchem.

Množíme oddělením listu pokud možno s dalším listovým pupenem. Poté umístíme pod sklo nebo do polyethylenového sáčku. Můžeme použít také stonkový řízek s 1 párem listů. V čistém perlitu zakoření za 3 - 4 týdny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023