zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 59x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae

Hymenodictyon (Obsíť)

Roste v Africe, tropické Asii a Madagaskaru v podobě zpravidla opadavého stromu nebo keře (i liány). Borka je šedá, hladká a tlustá. Palisty jsou opadavé a mohou být žláznatě pilovité. Listy jsou jednoduché, křížmostojné, mohou být ochlupené, řapíkaté a mohou být laločnaté či pilovité. Květenství je vrcholové nebo úžlabní, klasovité, hroznovité (i latnaté či kyticovité), bohaté, vlastní květy jsou až v 18tikvětých vrcholících anebo samostatné v paždí listenů, max. krátce stopkaté, oboupohlavné, drobné, zpravidla 5tičatné, aromatické, kalich je krátký, trubkovitý, hluboce rozeklaný, koruna bílá, zelená, žlutá nebo červená, nálevkovitá až úzce zvonkovitá nebo válcovitá a 5tilaločná. Plodem je 2chlopňová eliptická dřevnatá až chrupavčitá tobolka obsahující 2 - 40 plochých až úzce křídlatých semen s hluboce rozeklanou bází.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Hymenodictyon antakaranensis

Roste na Madagaskaru v podobě stromu. Dorůstá výšky 7 - 20m. Borka je šedá. Listy jsou opadavé, kulaté až obvejčité, hrotité, kožovité, dlouhé 7,5 - 8,5cm, široké 5,7 - 6cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 5 - 6 párů žilek, řapíky jsou načervenalé a dlouhé 2 - 9mm. Plodenství je vrcholové, vzpřímené, na bázi a vrcholu větvené, listeny dlouze stopkaté, obvejčité, vlastní plody jsou šedé, mají 6 - 9mm stopku délku 1,1 - 1,2cm a obsahují 6 - 7 srdčitých semen délky 1 - 1,1cm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon berivotrense

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 8 - 10m. Borka je tmavěšedá. Palisty jsou 3úhlé, zakulacené až špičaté, opadavé a dlouhé 4 - 7mm. Listy jsou úzce obvejčité, zašpičatělé, světlezelené, dlouhé 5 - 7,5cm, široké 3 - 4,2cm, báze je zúžená, spodní strana světlezelená, ochlupená a řapíky jsou dlouhé 1 - 1,5mm. Květenství je úžlabní a vrcholové, vzpřímené, dlouhé 7,3 - 8,5cm, složené z klasnatých kompaktních částí a 2 - 5tikvětých vrcholíčků s 1 dlouhým stopkatým vejčitým až široce kopinatým ochlupeným listenem, vlastní květy jsou 5tičetné, přisedlé, kališní laloky úzce podlouhlé až čárkovité, zelené, ochlupené, dlouhé 0,8mm, korunní trubka je úzká, následně pohárkovitá, světlezelená, dlouhá 2,5 - 3mm, laloky 3úhlé, ochlupené a dlouhé 1 - 1,5mm. Plody jsou šedohnědé na 1 - 1,2cm, dlouhé 1,7 - 2cm, obsahují 2 - 3 široce eliptická křídlatá zapouzdřená semena délky 1 - 1,2cm a šířky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. louhavate var. longicalyx, H. maevatananense

Hymenodictyon biafranum

Roste v Kamerunu, Republice Kongu, Demokratické Republice Kongu, Gabonu a Nigérii v podobě opadavého keře nebo stromu (i epifytu). Dorůstá výšky 4 - 15cm. Borka je černá až šedočerná. Palisty jsou opadavé, široce 3úhlé, zašpičatělé až zakulacené a dlouhé 3 - 7mm. Listy jsou eliptické až obvejčité, zašpičatělé, kožovité, dlouhé 4 - 16cm, široké 1,5 - 6cm, báze je zúžená, spodní strana světlejší, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 2,4cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 8 - 18cm, složené z hroznovitých vzpřímených kompaktních částí a 2 - 5tikvětých vrcholíčků, listeny jsou párovité, eliptické, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 3 - 5mm stopku, kališní laloky jsou podlouhlé, nazelenalé, ochlupené, dlouhé 3 - 4mm, korunní trubka je nálevkovitá, načervenalá, vně nasivělá, dlouhá 6mm, laloky 3úhlé, nasivělé, ochlupené a dlouhé 1mm. Plody jsou šedočerné na 0,7 - 1cm stopce, dlouhé 1 - 1,8cm, obsahují 25 - 40 úzce eliptických okřídlených semen délky 0,9 - 1,1cm a šířky 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. bracteatum, H. epidendron, H. oreophyton, H. reflexum

Hymenodictyon decaryi

Roste na Madagaskaru v podobě stromu. Dorůstá výšky 6 - 10m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, podlouhlé, zašpičatělé a dlouhé 2mm. Listy jsou opadavé, úzce kopinaté, zašpičatělé, dlouhé 5 - 10cm, široké 1 - 3,5cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 4 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 3cm. Květenství je vrcholové (i úžlabní), vzpřímené, dlouhé 3 - 4cm, tvořená z klasnatých kompaktních částí a mnoha samostatných květů, vlastní květy jsou 5tičetné, přisedlé, kališní laloky úzce 3úhlé, ochlupené, dlouhé 0,8mm, trubka je úzká, následně pohárkovitá, růžově zelená, vně ochlupená a dlouhá 2,5 - 3mm. Plody jsou nahnědlé na 6mm stopce, dlouhé 1,5 - 2cm a obsahují 2 - 3 široce eliptická křídlatá semena délky 0,9 - 1cm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon embergeri

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 10 - 18m. Borka je šedá. Listy jsou eliptické až obvejčité, zašpičatělé, téměř kožovité, dlouhé 9 - 15cm, široké 5 - 7,2cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 5 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 9cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 10 - 12cm, tvořené z hroznovitých řídkých částí a mnoha 2 - 5tikvětých vrcholíčků, vlastní květy jsou 5tičetné na 0,5- 1mm stopce, kališní laloky jsou čárkovité, ochlupené, dlouhé 1,5mm, koruna má úzkou trubku zakončenou pohárkem, délku 5mm, laloky jsou tupé, ochlupené a dlouhé 0,5mm. Plody jsou našedlé na 1 - 2mm stopce, dlouhé 1,8 - 2cm a obsahují 4 - 5 eliptických okřídlených semen délky 7 - 9mm a šířky 1 - 1,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon epiphyticum

Roste v Kamerunu, Gabonu a Guineji v podobě dřevnatého epifytu. Dorůstá výšky 0,3 - 3m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, 3úhlé, zašpičatělé až zakulacené a dlouhé 3 - 4mm. Listy jsou eliptické až vejčité, zašpičatělé, světlezelené, dlouhé 5,5 - 16cm, široké 1,6 - 4,5cm, báze je zúžená, spodní strana světlezelená, žilnatinu tvoří 3 - 6 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 6mm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, řídké, dlouhé 5,5 - 9,5cm, hroznovité, se samostatnými květy a 2 - 4květými vrcholíčky, s dlouze stopkatým narůžovělým listenem, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 2,5 - 6mm stopku, kališní laloky čárkovité, nazelenalé, ochlupené, dlouhé 1mm, koruna má trubku nálevkovitou, červeně růžovofialovou, dlouhou 4 - 5mm, laloky jsou 3úhlé a dlouhé 1mm. Plody jsou bledězelené, mají 0,7 - 1cm stopku, délku 1,3 - 1,4cm, obsahují 25 - 40 zapouzdřených úzce eliptických křídlatých semen délky 8 - 9mm a šířky 1 - 1,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon flaccidum

Roste v Číně, Bhútánu, Indii, Nepálu, Vietnamu, Bangladéši a Thajsku v podobě opadavého stromu (i epifytického keře). Dorůstá výšky 3 - 20m. Borka je šedá a hladká. Palisty jsou úzce vejčité až 3úhlé, dlouhé 0,5 - 2,5cm a široké 3 - 8mm. Listy bývají seskupené na koncích větví, jsou vejčité, obvejčité až úzce eliptické, zašpičatělé nebo špičaté, z části mohou být pilovité nebo laločnaté, dlouhé 10 - 30cm, široké 5 - 20cm, báze je špičatá až tupá, žilnatinu tvoří 7 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 8cm. Květenství je klasovité, hroznovité nebo lata délky 10 - 30cm, mají 1 - 2 bazální vejčité až eliptické listeny délky 4 - 8,5cm, šířky 2 - 3cm, vlastní květy mají 1mm stopku, kalich ochlupený, cípy dlouhé 0,6 - 0,8mm, koruna je bílá, žlutá až červená, vně zprvu ochlupená, trubka má délku 1,5 - 2mm, laloky jsou jazykovité až kopinaté či eliptické a dlouhé 2 - 3,5mm. Plody jsou podlouhlé, tmavěhnědé, dlouhé 1,2 - 1,8cm, široké 3 - 8mm a obsahují hnědooranžová okřídlená semena délky 1cm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cinchona flaccida

Hymenodictyon floribundum

Roste na západním a východním pobřeží Afriky v podobě keře nebo stromu s kulatou korunou. Dorůstá výšky 1,5 - 12m. Větve jsou rozkladité, Borka je šedočerná až narůžovofialovělá, síťnatá a odlupuje se v drobných kouscích. Palisty jsou opadavé, 3úhlé až kopinaté, špičaté až zakulacené (i uťaté) a dlouhé 0,8 - 2,1cm. Listy bývají seskupené na koncích větví, eliptické nebo obvejčité, zašpičatělé až zakulacené, zvlněné, lesklé, světlezelené, v mládí načervenalé a lepivé, kožovité, dlouhé 5 - 25cm, široké 2 - 12cm, báze klínovitá, spodní strana je světlejší a řapíky jsou dlouhé 0,4 - 7cm. Květenstvím je hustý vrcholový válcovitý klasovitý stopkatý hrozen délky 6 - 26cm, vlastní květy jsou (žluto) červené až zelenobílé, mají 0,3 - 2mm stopku, kališní laloky úzce vejčité až čárkovité, zelené, mohou být drobně ochlupené, dlouhé 0,2 - 1mm, koruna má trubku délky 4 - 7mm a laloky délky do 1mm. Plody jsou (červeno) hnědé, eliptické, mají 6 - 9mm stopku, délku 0,8 - 1,5cm, semena podlouhlá, křídlatá, dlouhá 0,6 - 1cm a široká 3 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. kurria, H. kurria var. bequaertii, H. kurria var. claessensii, H. kurria var. elongatum, Kurria floribunda

Hymenodictyon glabrum

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 8 - 20m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, eliptické, zakulacené, drobně ochlupené a dlouhé 2mm. Listy vyrůstají na koncích větví ve svazečcích, jsou kulaté, světlezelené, zašpičatělé, dlouhé 9 - 15cm, široké 5 - 7,2cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 3 - 5 párů žilek, řapíky jsou načervenalé a dlouhé 3 - 5,5cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 6 - 8cm, tvoří ji hroznovité řídké části, mnoho samostatných květů a 2 - 5tikvěté vrcholíčky s dlouze stopkatým vejčitým zeleným listenem, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 1mm stopku, kališní laloky čárkovité, ochlupené, dlouhé 1mm, koruna má úzkou bledězelenou trubku délky 4mm s pohárkovitým zakončením, laloky jsou 3úhlé, tmavěčervené a dlouhé 0,5mm. Plody jsou šedočerné, mají 6 - 7mm stopku, délku 1,7 - 2cm, obsahují 6 - 7 vejčitých zapouzdřených okřídlených semen délky 1cm a šířky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. occidentale var. glabrum

Hymenodictyon horsfieldii

Roste v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 10 - 37m. Borka je světlečervená až světlehnědá. Palisty jsou opadavé, vejčité až 3úhlé, špičaté a dlouhé 5 - 9mm. Listy jsou podlouhlé, obvejčité nebo eliptické, zašpičatělé, kožovité, světlezelené, dlouhé 12 - 30cm, široké 8 - 18cm, báze je špičatá až zúžená, žilnatinu tvoří až 12 párů žilek, spodní strana je hustě ochlupená a řapíky jsou dlouhé 2,5 - 11cm. Květenství je vrcholové nebo i úžlabní, vzpřímené, dlouhé 14 - 24cm, tvořené kyticovitými kompaktními stopkatými částmi a 7 - 14tikvětými vrcholíčky s 1 párem dlouze stopkatých vejčitých ochlupených listenů, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 2 - 3mm stopku, kališní laloky vejčité až 3úhlé, vně ochlupené a dlouhé 1mm. Plody mají 0,8 - 1cm stopku, délku 1,5cm, obsahují 9 - 11 zapouzdřených eliptických okřídlených semen délky 1cm a šířky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. koordersii

Hymenodictyon leandrii

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 2 - 6m. Borka je šedá. Palisty jsou eliptické, zakulacené, ochlupené, vytrvalé a dlouhé 2cm. Listy vyrůstají na koncích větví ve svazečcích, jsou eliptické až kulaté, zašpičatělé, mírně ochlupené, dlouhé 9 - 16,5cm, široké 7 - 12cm, báze zúžená, spodní strana ochlupená, žilnatinu tvoří 8 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 7cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, tvořené z klasnatých kompaktních stopkatých částí a 2 - 3květých vrcholíčků s párem dlouze stopkatých eliptických zelených listenů, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 0,5mm stopku, kališní laloky lopatkovité, zelené, ochlupené, dlouhé 3 - 4mm, koruna má trubku nálevkovitou, dlouhou 5 - 7mm, laloky 3úhlé, zahnuté a dlouhé 0,5 - 1mm. Plody mají 4mm stopku a velikosti 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. homolleae

Hymenodictyon louhavate

Roste na Madagaskaru v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 30m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, široce 3úhlé, zašpičatělé a dlouhé 3 - 5mm. Listy jsou obvejčité až podlouhlé, zašpičatělé, světlezelené, kožovité, dlouhé 10 - 12cm, široké 6 - 7cm, báze je zúžená, spodní strana drobně ochlupená, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 5cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 7,5 - 8cm, tvoří jej 2 - 3 páry postranních dílčích květenství, tvoří je klasnaté kompaktní stopkaté části a mnoho samostatných květů podepřené 1 - 2ma stopkatými eliptickými listeny, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 0,3mm stopku, kališní laloky 3úhlé, zelené, drobně ochlupené, dlouhé 1mm, koruna má úzkou tmavěčervenou trubku s pohárkovitým zakončením, délku 3,7 - 4mm, laloky jsou 3úhlé a dlouhé 0,5mm. Plody jsou našedlé, mají 1 - 9mm sotpku, délku 1,5 - 3cm, obsahují 4 - 6 zapouzdřených eliptických okřídlených semen délky 1 - 1,2cm a šířky 5 - 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon madagascaricum

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 2,5 - 5m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, 3úhlé, zakulacené až mělce 2klané, drobně ochlupené a dlouhé 5 - 6mm. Listy jsou obvejčité až eliptické, zašpičatělé až hrotité, světlezelené, dlouhé 6 - 9,5cm, široké 3,4 - 5cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů načervenalých žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2,5mm. Květenství je vrcholové, převislé, řídké, hroznovité, dlouhé 16 - 18cm, postranní květy jsou samostatné anebo v 2 - 3květých vrcholíčcích podepřených párem eliptických až obkopinatých světlezelených listenů na dlouhé stopce, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 0,5mm stopku, kališní laloky podlouhlé, nazelenalé, dlouhé 1 - 1,5mm, koruna má úzkou trubku pohárkovitě zakončenou, dlouhou 4mm, zelenou, korunní plátky jsou široce podlouhlé a dlouhé 0,5mm. Plody mají 1 - 3mm stopku, délku 1,1 - 1,7cm a obsahují 3 - 5 eliptických křídlatých semen délky 1 - 1,1cm a šířky 4mm na pouzdro.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon obovatum

Roste v Indii v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 6 - 8m. Borka je šedohnědá. Palisty jsou opadavé, vejčité až podlouhlé, zakulacené a dlouhé 2mm. Listy jsou vejčité až široce obvejčité, zašpičatělé, světlezelené, prakticky kožovité, dlouhé 7 - 15cm, široké 5 - 6cm, báze je špičatá až klínovitá, žilnatinu tvoří 7 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 5cm. Květenství je vrcholové (i úžlabní), vzpřímené, dlouhé 10 - 15cm, tvořené klasnatými řídkými částmi s dlouze stopkatým eliptickým občas ochlupeným listenem, vlastní květy jsou 5 - 6tičetné, přisedlé, kališní laloky úzce 3úhlé, drobně ochlupené, dlouhé 0,5mm, koruna má trubku úzkou, na vrcholu pohárkovitou, dlouhou 1,8 - 2mm, laloky jsou 3úhlé a dlouhé 0,5mm. Plody jsou přisedlé, dlouhé 1 - 1,2cm a obsahují 12 - 14 kopinatých okřídlených semen délky 6 - 9mm a šířky 2 - 2,5mm na pouzdro.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. obovatum

Hymenodictyon occidentale

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 9 - 25m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, 3úhlé, zašpičatělé a dlouhé 6mm. Listy jsou široce obvejčité, zašpičatělé až zahrocené, světlezelené, téměř kožovité, dlouhé 11 - 20cm, široké 7 - 17cm, báze je zakulacená až zúžená, spodní strana je světlezelená, může být ochlupená, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 5 - 8cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 13 - 18cm, tvořené dílčími částmi podepřenými 1 - 2ma dlouze stopkatými vejčitými listeny, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 5mm stopku, kališní laloky podlouhlé, zelené, drobně ochlupené, dlouhé 1 - 1,5mm, koruna má trubku úzkou, pohárkovitě zakončenou, dlouhou 3 - 3,5mm, laloky tupé a dlouhé 1mm. Plody jsou našedlé, mají 4 - 5mm stopku, obsahují 4 - 5 eliptických okřídlených semen délky 1 - 1,5cm a šířky 6 - 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon orixense

Roste v Indii, Myanmaru, Pakistánu, Himálaji, Indočíně a Malajsii v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 25)m. Borka je hladká a šedá. Palisty jsou vejčitě eliptické až 3úhlé či kopinaté a dlouhé 0,5 - 1 (i 2)cm. Listy jsou podlouhlé, vejčité, eliptické nebo kulaté, zašpičatělé, oboustranně ochlupené, dlouhé (9 -) 10 - 25 (i 30)cm, široké (6 -) 7 - 15 (I 20)cm, báze špičatá, tupá nebo klínovitá, žilnatinu tvoří 7 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 8 (i 17)cm. Květenstvím je vrcholová lata délky 15 - 30cm na až 6cm stopce, má 2 - 4 bazální vejčité až eliptické listeny délky 9 - 17cm, šířky 2 - 6cm, vlastní květy mají až 2mm stopku, jsou bílé až nazelenalé či nahnědlé, kalich je 5tizubý, ochlupený, dlouhý 2mm, koruna má trubku délky 2 - 3,5, má 5 špičatých laloků délky 2 - 3mm. Plodem je eliptická úzce vejčitá tobolka délky (1,2 -) 1,5 - 3cm, šířky 0,5 - 1,1cm a obsahuje 20 drobných okřídlených hnědých semen délky 0,7 - 1,3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Benteca rheedei, Cinchona excelsa, Cinchona orixensis, Cinchona thyrsiflora, Exostema philippicum, H. excelsum, H. excelsum var. canescens, H. excelsum var. subglabrum, H. excelsum var. velutinum, H. rheedei, H. thyrsiflorum, H. utile

Hymenodictyon pachyantha

Roste v Beninu, Kamerunu a na Pobřeží Slonoviny v podobě opadavého stromu s kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 31m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, podlouhlé, zakulacené a dlouhé 6 - 8mm. Listy jsou seskupené na koncích větví, obvejčité, špičaté až zakulacené, prakticky kožovité, dlouhé 8 - 31cm, široké 5 - 11cm, báze je zúžená, spodní strana světlezelená, žilnatinu tvoří až 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 3,5 - 5cm. Květenství je vrcholové, může být i úžlabní, vzpřímené, dlouhé 10 - 32cm, tvořené z hroznovitých kompaktních částí, samostatných květů a 2 - 3květých vrcholíčků, vlastní květy jsou 5 - 6tičetné, mají 2 - 3mm stopku, kališní laloky šídlovité, zelené, drobně ochlupené, dlouhé 4,5 - 7mm, koruna má trubku ochlupenou, dlouhou 1,3 - 1,5mm, laloky široce 3úhlé, ochlupené a dlouhé 0,5 - 1mm. Plody jsou nahnědlé, dlouhé 20 - 28cm, mají 0,5 - 1cm stopku a 8 - 9 eliptických okřídlených semen délky 1,2cm a šířky 5mm na pouzdro.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. floribundum var. ziamaeanum, H. gobiense

Hymenodictyon parvifolium

Roste v Africe v podobě keře nebo stromu (i mírně popínavého). Dorůstá výšky 1 - 5 (i 10)m. Borka je šedá až narůžovělofialová. Palisty jsou 3úhlé až úzce 3úhlé, 2klané a opadavé. Listy jsou vejčité, eliptické, kopinaté nebo obkopinaté, tupé až špičaté, zvlněné, lesklé, zelené, dlouhé 1 - 9cm, široké 0,4 - 6cm, báze je klínovitá, spodní strana světlejší, žilnatinu tvoří 3 - 5 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 6mm. Květenství je převislé, dlouhé 1 - 8cm, tvořené z hroznovitých kompaktních částí na stopce, 2 - 7mikvětými vrcholíčky, vlastní květy jsou 5 - 6tičetné, bílé, nazelenalé, žlutozelené nebo béžové, později tmavěčervené, aromatické, mají 0,5 - 1,5mm stopku, kališní laloky čárkovité, dlouhé 0,5 - 2,5mm, zelené, ochlupené, koruna má trubku délky 1,5 - 5mm, přechází v pohárkovitou část s laloky délky 0,5 - 1,5mm. Plody jsou hnědé až hnědočervené, vejčité až eliptické, mírně dřevnaté nebo kožovité, dlouhé 0,7 - 4cm a obsahují podlouhlá okřídlená semena délky 1 - 1,8cm a šířky 5 - 6mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. parvifolium subsp. parvifolium

Hymenodictyon perrieri

Roste na Madagaskaru v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 2m. Borka je šedočervená. Palisty jsou dlouho vytrvalé, zakulacené, drobě ochlupené a dlouhé 1 - 1,5cm. Listy jsou dlouho vytrvalé, široce vejčité až podlouhlé, vejčité nebo eliptické, zašpičatělé, prakticky kožovité, načervenalé, dlouhé 9 - 11cm, široké 3,4 - 11cm, báze zúžená až zakulacená, spodní strana je ochlupená až plstnatá, žilnatinu tvoří 7 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 7,5cm. Květenství je vrcholové, převislé, řídké, kyticovité, dlouhé 15 - 40cm, tvořené mnoha 2 - 3květými vrcholíčky, vlastní květy jsou 5tičetné, mají 2 - 3mm stopku, kališní laloky čárkovité, načervenalé, ochlupené, dlouhé 0,8 - 1mm, koruna má úzkou zelenou (i načervenalou) trubku zakončenou pohárkem, délku 4 - 5mm, laloky jsou čárkovité, ochlupené a dlouhé 0,5mm. Plody jsou dlouhé 1 - 2,3cm, mají 0,5 - 1cm stopku, obsahují 3 - 8 eliptických okřídlených semen délky 0,9 - 1cm a šířky 4mm na pouzdro.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon septentrionale

Roste na Madagaskaru v podobě keře. Dorůstá výšky 2 - 4m. Borka je šedá. Palisty jsou opadavé, eliptické, tupé až zakulacené, drobně ochlupené a dlouhé 0,7 - 1,2cm. Listy jsou široce kopinaté až vejčité, zašpičatělé, světlezelené, zvlněné, dlouhé 5,5 - 7cm, široké 2,4 - 3,4cm, báze je zúžená, spodní strana hustě ochlupená, žilnatinu tvoří 4 - 6 párů žilek, řapíky jsou načervenalé a dlouhé 0,7 - 1,5cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 7 - 8cm, tvořené kompaktními klasovitými částmi, 2 - 3květými vrcholíčky, vlastní květy jsou 5tičetné, mají max. 0,3mm stopku, kališní laloky podlouhlé, zelené, řídce ochlupené, dlouhé 1,5mm, koruna má trubku úzkou na vrcholu pohárkovitou, zelené, dlouhou 3,5 - 4,5mm, laloky jsou 3úhlé a dlouhé 0,3mm. Plody mají 0,2 - 1cm stopku, jsou nazelenalé, dlouhé 2 - 2,5cm, obsahují 2 - 4 eliptická okřídlená semena v každém pouzdru.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon seyrigii

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 2 - 3m. Borka je načervenalá. Palisty jsou opadavé, vejčité až podlouhlé, zašpičatělé a dlouhé 4mm. Listy jsou eliptické, zašpičatělé, tmavěčervené, kožovité, dlouhé 5 - 11,5cm, široké 2,5 - 5,5cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 5 - 6 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 1cm. Květenství je vrcholové, vzpřímené, dlouhé 6 - 7cm, tvořené z klasnatých kompaktních částí, 2 - 3květých vrcholíčků, vlastní květy jsou 5tičetné, mají max. 0,3mm stopku, kališní laloky jsou čárkovité, ochlupené, dlouhé 0,5mm, koruna má úzkou trubku s pohárkovitým zakončením, délkou 3mm, tmavě červenou barvou, laloky jsou tupé, ochlupené a dlouhé 1mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Hymenodictyon timoranum

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cinchona timorana, Cinchona timorensis, H. timoriense

Hymenodictyon tsingy

Roste na Madagaskaru v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 3 - 4m. Borka je tmavěšedá. Palisty jsou široce obvejčité, zašpičatělé, opadavé a dlouhé 1 - 1,5mm. Listy vyrůstají na koncích větví ve svazečcích, jsou eliptické až obvejčité, hrotité, prakticky kožovité, světlezelené, zvlněné, dlouhé 3,5 - 7,5cm, široké 2,4 - 5,2cm, báze je zúžená, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů naoranžovělých žilek, řapíky jsou načervenalé a dlouhé 1,2 - 1,9cm. Květenství je vzpřímené, vrcholové, dlouhé 3,5 - 6cm, tvořené z klasnatých kompaktních částí, 2 - 4květých vrcholíčků (občas s 1 eliptickým zeleným listenem), vlastní květ jsou 5tičetné, mají až 0,3mm stopku, kališní laloky úzce 3úhlé, bledě zelené, ochlupené, dlouhé 1mm, koruna má trubku úzkou, na vrcholu široce eliptickou, hnědočervenou, dlouhou 3 - 4mm, laloky jsou podlouhlé a dlouhé 0,3mm. Plody jsou našedlé, mají 0,6 - 1cm stopku, délku 1,5 - 2cm, obsahují 2 - 4 eliptická okřídlená semena délky 0,8 - 1cm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022