zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 2041x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Solanales / Convolvulaceae / Ipomoea

Ipomoea batatas (Povijnice batátová/Batatovník jedlý/Batáty/P. jedlá/Sladké brambory)

Pochází zřejmě z tropů a subtropů Ameriky. Patří mezi plazivé rostliny a trvalky. Při průmyslovém pěstování je ale jednoletkou. Samotná lodyha dokáže při styku s půdou znovu zakořenit. Pod zemí pak ukrývá nasládlou hlízu, která se používá podobně jako brambor. Pod jedinou rostlinou jich může mít 6 - 12. Stonek dorůstá délky 1 - 5m a dobře se větví. Uzliny na lodyze mohou také zakořenit. Střídavé listy mají dlouhé řapíky a čepel nabývá různých tvarů od vejčitého po střelovitý či dlanitý s až 7mi laloky. Délka se pohybuje v rozmezí 4 - 15cm a šířka 3 - 11cm. Kvete růžovými nebo narůžovělými květy s tmavším středem ve tvaru trubkovém až nálevkovitém. Plodem je chlupatá tobolka. Má vejčitý tvar o průměru 5 - 8mm a tmavá semena.

Potřebuje dobře propustnou úrodnou půdu bohatou na živiny, plné slunce a chráněné místo. Na zimu hlízy ukliďte do bezmrazé místnosti do tmy a zasaďte je ven znova na jaře. Přes zimu se doporučuje pohnojit hnojem nebo kompostem.

Množí se řízkováním nebo hlízami. Sázíme je také do hrůbků podobně jako brambor.

IpomoeaBatatas.jpg
1024 x 768 px
222.48 kB IpomoeaBatatas2.jpg
1024 x 768 px
79.99 kB

Synonyma: Batatas edulis, Batatas edulis var. porphyrorhiza, Batatas wallii, Convolvulus apiculata, Convolvulus attenuatus, Convolvulus batatas, Convolvulus candicans, Convolvulus edulis, Convolvulus esculentus, Convolvulus varius, I. batatas f. trifida, I. batatas var. edulis, I. batatas var. lobata, I. batatas var. porphyrorhiza, I. davidsoniae, I. edulis, I. fastigiata, I. mucronata, I. purpusii, I. vulsa, I. wallii

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Ipomoea

cenikceny již od 11,00 Kč s DPH

Patří mezi popínavé nebo plazivé stálezelené nebo opadavé rostliny (raritně i keře či stromy). Listy jsou střídavé, celokrajné, laločnaté až dlanité (i peřenosečné). Květy se obvykle objevují v paždí listů anebo ve vrcholících, mohou být samostatné nebo až mnohočetné, kališní lístky jsou dvojí velikosti (vnější a vnitřní), vlastní květy má 5 tyčinek, semeníky mají 2 - 4 pouzdra se 4 - 6ti vajíčky. Plodem je tobolka se 2 - 6ti semeny. Je oblíbena pro velké barevné spektrum květů trubkovitého tvaru. Asi nejznámějším zástupcem povincijí jsou sladké brambory/batáty, latinsky I. batatas.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019